Супутник побачив масову загибель коралових рифів

Супутники Sentinel-2 зафіксували побіління коралових рифів в усіх океанах Землі. На думку фахівців, їм загрожує загибель. Причиною цього є стрімке підвищення температури води.

Коралові рифи побіліли
Коралові рифи побіліли. Джерело: Jacques Descloitres, MODIS Rapid Response Team, NASA/GSF

Знімки Sentinel-2

11 квітня представники Національного управління океанічних і атмосферних досліджень США та Міжнародної ініціативи щодо коралових рифів підтвердили, що в Індійському, Тихому та Атлантичному океанах спостерігається масове знебарвлення коралів. Це вже четверта подібна подія в історії спостережень за ними, однак вона є наймасштабнішою з усіх.

Факт того, що коралові рифи набувають білішого кольору, підтверджують знімки, зроблені супутниками глобального спостереження Sentinel-2. Вони постійно моніторять стан коралових рифів, які насправді є найбільшими спорудами, створеними на нашій планеті живими організмами.

Будівниками рифів є коралові поліпи — невеликі безхребетні тварини, що більшу частину свого дорослого життя перебувають прикріпленими до дна океанського мілководдя. Протягом усього життя вони формують навколо себе вапняковий скелет, який після їхньої смерті стає основою, до якої прикріплюється нове покоління цих організмів. Так, міліметр за міліметром, впродовж мільйонів років ці крихітні створіння формують геологічні структури, що тягнуться на сотні кілометрів.

Коли коралові рифи біліють, це означає, що масово починає гинути симбіотична водорість зооксантелла, яка зазвичай живе всередині поліпів. Без неї вони можуть почати хворіти, голодувати й узагалі померти.

Коралові рифи та зміна температури води

Причиною побіління рифів вчені називають зміну температури води в океанах через глобальне потепління. Коралові поліпи взагалі надзвичайно чутливі до цього фактора організми. При цьому вони є основою однієї з найбагатших на Землі біотопів. Тобто їхня загибель у найгіршому випадку загрожує масовим вимиранням багатьох видів організмів.

Крім того, побіління рифів може вказувати на те, що далі температура води почне зростати ще більше. І від цього можуть почати гинути вже менш чутливі до неї організми, наприклад, фітопланктон. А ось він вже є основою харчування багатьох видів промислових риб. Тобто це вже загрожує світовому риболовству.

Для того, аби стежити за розвитком подій, вчені у 2021 році запустили проєкт Allen Coral Atlas. За фактом, це супутникова карта зон росту коралів на Землі. Завдяки їй дослідники у лютому цього року дізналися, що коралові рифи охоплюють значно більші ділянки океану, ніж це вважалося раніше. І от тепер виявляється, що всім їм загрожує масова загибель.

За матеріалами www.space.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine