Супутник дослідив гігантську «руку», що тягнеться з пульсара

Супутник IXPE дослідив активну в рентгенівському діапазоні туманність MSH 15-52, що за своєю формою нагадує руку. Вчені зрозуміли, як у ній рухаються частинки, які прискорює найближчий пульсар.

Космічний телескоп IXPE
Космічний телескоп IXPE. Джерело: kipac.stanford.edu

Рентгенівська «рука»

Вчені, які працюють з орбітальним рентгенівським телескопом IXPE, представили результати своїх досліджень туманності MSH 15-52. За своїм виглядом вона нагадує руку, що тягнеться крізь простір, однак розгледіти це можна тільки у рентгенівському діапазоні.

Вперше про існування MSH 15-52 науковці дізналися 2001 року, коли рентгенівський телескоп Chandra спостерігав пульсар PSR B1509-58. Виявилося, що «космічний вітер» від цього залишку наднової, що спалахнула близько 1500 років тому, утворює фігуру такої вибагливої форми. За дивним збігом, першим знімком, зробленим людиною у цій частині спектра, була світлина руки дружини винахідника Вільяма Рентгена.

Пульсар PSR B1509-58 розташований в основі «долоні», тож «пальці» ніби тягнуться з нього, і вчених дуже зацікавило, чому так. Щоправда, отримати відповідь на це запитання не так просто, адже туманність перебуває на відстані 16 тис. світлових років від нас.

Моторошна космічна рука, яку вивчав IXPE
Моторошна космічна «рука», яку вивчав IXPE. Джерело: NASA/CXC/SAO/J. Schmidt

Свідчення IXPE

Проте саме з цією задачею зміг впоратися супутник IXPE. Цей запущений позаминулого року орбітальний телескоп працює у поляризованому рентгенівському світлі. Тобто він відчуває, в якій площині відбуваються коливання у високоенергетичних променях. Завдяки цьому вчені можуть сказати, як розташовуються магнітні поля у тому місці, де вони з’явилися.

Карта магнітних полів туманності MSH 15-52 виявилася достатньо цікавою. Поляризація рентгенівських променів була надзвичайно сильною. Це означає, що силові лінії, які тягнуться від пульсара до «пальців», прямі, тобто жодних турбулентностей на своєму шляху не зустрічають.

А ось струмінь, який іде у протилежному напрямку, виявився цікавішим. На самому його початку поляризація дуже мала. Це свідчить про те, що тут є значна турбулентність, яка і прискорює частинки.

Вчені дуже задоволені результатами роботи. Картина, яку вони побачили, нагадує те, що IXPE спостерігав біля пульсарів у Вітрилах та Крабоподібній туманності.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine