Сонце, наше найближче світило, продовжує залишатися загадкою навіть для вчених сучасності. Його активність впливає не лише на Землю, а й на космічну погоду, що може становити загрозу для супутників та астронавтів. Розуміння закономірностей сонячної активності — ключ до прогнозування цих явищ.
Нещодавно NASA представила 3D-візуалізацію, яка демонструє поведінку внутрішніх шарів Сонця. У цих симуляціях показано, як турбулентні потоки матеріалу підіймаються від внутрішніх шарів до атмосфери, змінюючи при цьому свою форму і швидкість. Моделі відображають рух частинок за допомогою кольорової шкали: червоний позначає швидкі потоки, які переходять у жовтий, зелений і синій із поступовим зниженням швидкості.
«Ми ще не можемо створювати глобальні реалістичні моделі Сонця через його складність», — пояснила Ірина Кітіашвілі, вчена NASA з Дослідницького центру Еймса. Тому команда сфокусувалася на менших областях, щоб вивчати дрібні структури, як-от ударні хвилі чи сонячні торнадо.
Ці моделі створювали на суперкомп’ютері Pleiades («Плеяди») в дата-центрі NASA. Розрахунки тривали кілька тижнів, а результати містили необроблені терабайти даних. Як основу для моделювання використовували інформацію, отриману від Обсерваторії сонячної динаміки NASA (SDO), яка спостерігає за Сонцем із 2010 року.
Однією з найцікавіших подій, зафіксованих SDO у квітні, стало чотирикратне виверження сонячних спалахів. Воно виникло через накопичення магнітної енергії в атмосфері Сонця, яка згодом виплеснулась потужними електромагнітними хвилями.
«Сонце завжди дивує нас новими явищами», — зазначила Кітіашвілі. Ці моделі допоможуть краще зрозуміти процеси, які керують нашим світом і впливають на весь космос.
Раніше ми пояснювали, коли Сонце вибухне.
За матеріалами space.com