Суперечки навколо телескопів на Мауна-Кеа чекають на мирне врегулювання

Управління заповідником на вершині гавайського вулкана Мауна-Кеа тепер здійснюватиме комісія з 11 представників. П’ять телескопів будуть демонтовані, але очікується, що протистояння припиниться, і після 2033 року оренду землі для наукових цілей продовжать.

Телескопи на вершині вулкану
Телескопи на вершині Мануа-Кея. Джерело: Skyandtelescope.org

Історія суперечок навколо телескопів

Вулкан Мауна-Кеа на острові Гаваї має висоту 4205 м над рівнем моря. Завдяки чистоті та низькій вологості повітря над ним він є одним із найкращих місць у світі для астрономічних спостережень. Саме тому ще на початку 1960-х років Гавайський університет збудував на його вершині свій перший телескоп із діаметром дзеркала 2,2 м.

У 1968 році вся вершина гори від позначки 3505 м і вище була передана в оренду цій науковій установі на 65 років. На ділянці влаштували заповідник, землю якого університет почав здавати в суборенду різним організаціям для будівництва нових телескопів. За останні 60 років їх на горі загалом було збудовано 13.

Однак Мауна-Кеа є священним місцем для корінного населення Гаваїв. Та й охорона природи у вищезазначених умовах викликала чимало сумнівів. Тож від початку XXI століття місцеві активісти почали активно протидіяти астрономам.

Активісти, що протистують проти забудови Мауна-Кеа
Активісти на схилах Мауна-Кеа. Джерело: skyandtelescope.org

З особливою силою суперечки спалахнули, коли були опубліковані плани будівництва на Мауна-Кеа велетенського 30-метрового телескопа. Дві третини населення Гаваїв і половина корінного населення підтримували це рішення, але активісти вдалися до численних акцій і неодноразово зупиняли будівництво.

Також через протести керівництво Гавайського університету відмовилося від будівництва 4 з 6 запланованих виносних телескопів обсерваторії Keck.

Нове керівництво Мауна-Кеа

Нещодавно уряд Гаваїв ухвалив закон, що має зупинити протистояння. Відповідно до нього Гавайський університет зберігає за собою право керувати 220 гектарами території, на яких розташовуються 12 з 13 телескопів. А решту 2100 гектарів отримує у своє управління спеціальна комісія з 11 членів, до якої увійде велика кількість представників різних організацій, у тому числі й активісти, які виступають за демонтаж телескопів.

До 2028 року планується провести перемовини про демонтаж низки телескопів, уже збудованих на горі. Одночасно будуть вестися перемовини про продовження оренди після 2033 року. Зараз планується демонтувати 5 інструментів — Субміліметрову обсерваторію Каліфорнійського технологічного інституту, обсерваторію Хоку-Кеа з навчальним телескопом у ній, інфрачервоний телескоп Сполученого Королівства, обсерваторію Джеймса Клерка Максвелла та п’ятий телескоп, який ще належить визначити. При цьому на їхньому місці нічого нового взагалі не побудують.

Будівництво 30-метрового телескопа

Будівництво нових телескопів на Мауна-Кеа все ще залишається під великим питанням. Наразі визначеності немає навіть щодо 30-метрового телескопа. Науковий фонд, який керує його створенням, замовив нову екологічну експертизу, щоб залучити більше коштів.

30-метровий телескоп
Проєкт 30-метрового телескопа. Джерело: Skyandtelescope.org

Гавайський університет оголосив, що цей телескоп стане останнім об’єктом, який збудують на горі, й розташовуватиметься він не на самій вершині, а значно нижче. Очікується, що орендна плата за користування землею, на якій збудують телескоп, складе мільйон доларів на рік.

За матеріалами Skyandtelescope.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine