Студенти КПІ запрошують до «Школи космічних телескопів»

Ви коли-небудь дивились у космічний телескоп? Якщо ні — не журіться! Професійні астрономи теж насправді в них не дивляться. Неймовірні зображення далеких космічних об’єктів — це результат довгої кропіткої роботи фахівців, спрямований здебільшого на популяризацію астрономічних досліджень і ознайомлення широкого загалу з небесними дивами. Навіть у більшість великих наземних телескопів теж давно вже неможливо «подивитись оком»: усі вони обладнані камерами, спектрографами й іншими складними приладами, що дозволяють зареєструвати набагато слабші джерела світла, провести ретельні вимірювання та зберегти їх для подальшого аналізу в цифровій формі.

Ще наприкінці минулого століття доступ до подібних даних, отриманих космічними обсерваторіями, мало лише вузьке коло «посвячених». Отримати спостережний час на телескопі Hubble було важко й коштувало великих грошей. Тепер таких телескопів стало більше, відповідно суттєво зріс потік інформації від них, і науковці часом потребують сторонньої допомоги для її обробки. Тож сьогодні студенти мають можливість долучитися до обробки й аналізу даних із найвідоміших телескопів.

Астрономічному гуртку в КПІ — бути!

Студентка НТУУ «Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського» Дарина Проволоцька зацікавилась астрономією ще у школі, тоді ж вона вперше подивилась у телескоп і взяла участь у діяльності Малої академії наук. Завдяки цьому вона швидко зрозуміла, що в сучасній науці більш важливі не спостереження, а обробка інформації. Саме це надихнуло Дарину та інших студентів на створення астрономічного гуртка, учасники якого вивчають можливість замовлення даних в обсерваторіях і методи їхньої обробки. Гурток розпочав роботу за пару місяців до повномасштабного вторгнення, тому деякий час його діяльність була ускладненою, але з минулого року вона поступово відновлюється.

Згодом астрономічний гурток розпочав співпрацю з науково-технічною лабораторією Noosphere Engineering School KPI, що функціонує на базі університету вже понад три роки. За підтримки викладачів студенти вже організовували низку заходів із запрошеними лекторами та експертами. Однак тепер вони вирішили масштабуватись і розгорнули захід, долучитися до якогось зможуть і студенти з інших ВНЗ. Спеціальність, вік або навчальний заклад не мають значення. Головне — жага до знань і любов до астрономії.

Школа космічних телескопів: де, коли та як взяти участь?

З 27 по 29 березня 2024 року на базі Noosphere Engineering School KPI відбудеться перший офлайн-лекторій під назвою «Школа космічних телескопів» — науковий захід, спрямований на вивчення методів обробки даних, отриманих з космічних телескопів, зокрема з використанням інформації від таких місій, як TESS, GAIA, Kepler, ХММ, Chandra, Suzaku й eROSITA. 

Своїм досвідом роботи поділяться співробітники Головної астрономічної обсерваторії НАН України, викладачі та студенти кафедри астрономії та фізики космосу фізичного факультету КНУ ім. Тараса Шевченка. Захід триватиме три дні. На завершення останнього дня буде організована екскурсія до музею ГАО НАНУ, а за умови гарної погоди — астрономічні спостереження на демонстраційному телескопі. В цей день школа проходитиме в ГАО (біля ст. м. Теремки). Організатори забезпечують трансфер від КПІ ім. Ігоря Сікорського і назад у разі потреби. Детальніше з програмою можна ознайомитися за адресою Школи космічних телескопів.

До участі в заході запрошуються насамперед студенти 2–6 курсів київських вишів, які цікавляться астрономією. Участь за попередньою реєстрацією (кількість місць обмежена). Реєстрація завершується 25 березня о 23:59!

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine