Струмені нейтронних зір розганяються до швидкості 114 000 км/с

Залишки масивних світил, які помирають, перетворюються на нейтронні зорі, які є джерелом надзвичайно потужних струменів газу та пилу, що рухаються з шаленою швидкістю. Нове дослідження, опубліковане в Nature, розкрило, що струмені нейтронних зір можуть досягати третини швидкості світла.

Струмені
Речовина зорі-компаньйонки, що посилює струмені нейтронної зорі. Анімація: ESA

Коли масивні світила помирають, їхні залишки перетворюються на нейтронні зорі, які є одними з найщільніших об’єктів у Всесвіті, щільніші за них лише чорні діри. Ці нейтронні зорі, подібно до своїх більш загадкових родичів, іноді випромінюють струмені матеріалу в космос. Струмені нейтронних зір зазвичай слабші, ніж джети чорних дір, особливо квазарів, активних надмасивних чорних дір у серці галактик, що ускладнює їхнє спостереження.

Дослідження виявило, що швидкість струменів нейтронних зір може досягати 114 000 км/с, що становить трохи більше третини швидкості світла с граничної для фізичних об’єктів у Всесвіті. Цікаво, що релятивістські ефекти, такі як уповільнення часу і скорочення довжини, починають відбуватися, коли швидкість перевищує 1/10 швидкості світла.

Це відкриття відбулося завдяки спостереженням за подвійними нейтронними зорями, де одна нейтронна зоря витягує матеріал з поверхні своєї супутниці, спричиняючи термоядерні реакції та викиди матеріалу в космос. Для вимірювання швидкості струменів вчені спостерігали дві нейтронні зорі — 4U 1728-34 і 4U 1636-536 — в радіодіапазоні за допомогою телескопа, а в рентгенівському діапазоні — за допомогою гамма-астрофізичної лабораторії. Зазвичай струмені є постійним потоком, але коли зорі вибухають, вони випромінюють яскраве рентгенівське випромінювання, що дозволяє вимірювати їхню швидкість.

Пульсар Вела випускає струмінь
Пульсар Вела випускає струмінь. Анімація: NASA/CXC

Ці відкриття сприятимуть розробці моделей формування струменів, допомагаючи розуміти, як швидкість струменів залежить від розміру та швидкості обертання нейтронної зорі. Такі дослідження відкривають нові можливості для розуміння екстремальних явищ у фізиці Всесвіту.

Раніше ми повідомляли про те, як злиття нейтронних зір на долі секунди утворило найщільніший об’єкт Всесвіту.

За матеріалами gizmodo.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Комети врізалися в Уран і Нептун щогодини впродовж мільйона років
Запуск Starliner знову відклали. Коли він полетить у космос, наразі невідомо
Дно Світового океану відчуло потужний удар сонячного спалаху
Російський супутник назвали загрозою для американського апарата
Супутник ICEYE вивчив танення антарктичного льодовика
Firefly Aerospace можуть продати за 1,5 млрд доларів
Кольори інших світів: ESA опублікувала дивовижні знімки телескопа Euclid
Порятунок у міжзоряному просторі: Voyager 1 відновив передачу наукових даних
Космічний телескоп James Webb вперше вивчив внутрішню будову екзопланети
Штучний інтелект знайшов ознаки вуглецю поблизу квазара