Стратосферний телескоп NASA зробив перші знімки

NASA опублікувала перші знімки, зроблені телескопом SuperBIT (Super Pressure Balloon Imaging Telescope). Особливість цього інструменту полягає в тому, що він був встановлений на стратостаті.

Стратосферний телескоп NASA

Розробка проєкту SuperBIT почалася кілька років тому. Суть концепції полягає в наступному. Телескоп встановлюють на гелієвий стратостат розміром із футбольний стадіон, який потім запускають на висоту в 33,5 кілометра. На цій позначці він перебуватиме над більшою частиною земної атмосфери, що дасть змогу забезпечити отримання знімків, які за якістю можна порівняти із зображеннями космічних обсерваторій.

Телескоп SuperBIT. Джерело: Richard Massey

Ще одна важлива особливість SuperBIT полягає в його дешевизні. Вартість будівництва та запуску стратостатного телескопа становить 5 млн доларів. Це майже в тисячу разів дешевше за вартість космічної обсерваторії з аналогічними науковими інструментами.

Перші знімки телескопа SuperBIT

У межах проєкту SuperBIT, NASA побудувала два стратостатні телескопи. Перший із них був запущений 16 квітня 2023 року з Нової Зеландії. Нещодавно організація опублікувала його перші зображення.

Туманність Тарантул. Джерело: NASA/SuperBIT

Один зі знімків телескопа демонструє туманність Тарантул. Це гігантський регіон активного зореутворення, розташований у Великій Магеллановій хмарі — галактиці-супутнику Чумацького Шляху. На другому зображенні можна побачити галактики Антени — пару галактик, що стикаються, за 45 млн світлових років від Землі.

Галактики Антени. Джерело: NASA/SuperBIT

Надалі основним пріоритетом SuperBIT буде знімкування скупчень галактик. Вимірюючи те, як вони деформують простір навколо себе, вчені зможуть скласти карту темної матерії.

Загалом, місія SuperBIT розрахована на 100 днів. За цей час він кілька разів облетить південну півкулю, і знімкуватиме небо вночі, а вдень використовуватиме сонячні батареї для перезарядки батарей. Після завершення місії телескоп повернеться на Землю на парашуті, що дасть можливість його повторного використання.

За матеріалами https://blogs.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine