Стартап створить сумку для лову космічного сміття

Космічний стартап TransAstra отримав контракт NASA на суму 850 тис. доларів. У його межах він розробить прототип надувної сумки, призначеної для лову космічного сміття.

Доставлення сумки з космічним сміттям на орбітальний сміттєпереробний завод (концепт). Джерело: TransAstra

Космічне сміття є однією з найсерйозніших проблем, що загрожують освоєнню навколоземної орбіти. Її розв’язанням зайняті як космічні агентства, так і безліч різних приватних компаній. Однією з них є TransAstra. Спочатку вона працювала над створенням технології для видобутку ресурсів з астероїдів. Для розв’язання цього завдання передбачалося використовувати сумку-захоплювач. Але через деякий час у компанії зрозуміли, що цю технологію також можна буде використовувати й для боротьби з космічним сміттям.

У 2021 році TransAstra вже сконструювала невеликий прототип такої сумки в межах фінансованої NASA програми Innovative Advanced Concepts. Новий контракт був виданий за програмою SBIR Ignite. Її метою є підтримка перспективних технологій, що мають потенціал для комерційного застосування. У межах контракту TransAstra створить новий прототип свого пристрою і продемонструє, як він зможе схопити об’єкт. Саме випробування буде проводитися на землі.

У разі успіху в TransAstra сподіваються розвинути свою технологію і в майбутньому випробувати її вже на реальному космічному смітті. У компанії вважають, що використання сумок має низку переваг перед іншими методами. Так, вони можуть захоплювати одразу кілька об’єктів і не вимагають стикування або наявності якогось кріплення. Маленькі сумки здатні ловити кубсати, великі — верхні ступені ракет, несправні геостаціонарні апарати й навіть астероїди.

У більш далекому майбутньому в TransAstra сподіваються побудувати на орбіті сміттєпереробний завод (його проєкт розробляється спільно зі стартапом ThinkOrbital). Він дозволить повторно використовувати компоненти, що вже перебувають у космосі, замість того, щоб запускати нові апарати із Землі. Це забезпечить значну фінансову економію і дасть змогу зменшити кількість запусків, що, своєю чергою, знизить кількість космічного сміття на орбіті.

Раніше ми розповідали про те, як ціль космічного прибиральника постраждала від зіткнення з космічним сміттям.

За матеріалами https://spacenews.com.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine