Старт китайської ракети Hyperbola-1 завершився невдачею

3 серпня китайська компанія iSpace здійснила запуск малого твердопаливного носія Hyperbola-1. На його борту перебував супутник дистанційного зондування Землі. Після того, як телебачення КНР не повідомило про успішне виведення корисного навантаження на орбіту, а з місцевих соцмереж почали видаляти любительські відеозаписи старту, стало зрозуміло: щось пішло не так. Наступного дня китайські ЗМІ офіційно підтвердили факт пускової невдачі.

         

Ракета Hyperbola-1. Джерело: iSpace

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Згідно з коротким повідомленням, опублікованим компанією iSpace, всі чотири ступені ракети відпрацювали нормально. Виявилося, що проблема була пов’язана з головним обтічником, який не відділився вчасно. Через це Hyperbola-1 змогла набрати швидкість лише 7,4 км/с. Цього виявилося недостатньо для виходу на орбіту. В результаті носій із корисним навантаженням упав на півдні Індійського океану.

У 2019 році iSpace стала першою недержавною китайською компанією, яка зуміла успішно вивести вантаж на навколоземну орбіту. Після цього успіху їй вдалося залучити кілька сотень мільйонів доларів інвестицій, а її інженери приступили до доопрацювання ракети Hyperbola-1. Її довжина збільшилася з 20,8 до 24 м, маса (в заправленому стані) — з 31 до 42 тонн. Це мало би збільшити з 260 до 300 кг масу корисного навантаження, що виводиться на 500-кілометрову сонячно-синхронну орбіту. Також фахівці компанії приступили до створення потужнішої рідинної ракети Hyperbola-2.

Траєкторія польоту ракети Hyperbola-1 під час останнього старту. Джерело: iSpace

Однак пуск оновленої ракети, який відбувся в лютому цього року, завершився невдачею. Розслідування показало, що аварія сталася через відірваний шматочок теплоізоляційної піни. Він потрапив у кермо управління першого ступеня та заблокував його. Через деякий час шматок піни випав. Це призвело до швидкої зміни положення керма, через що ракета різко змінила курс і зруйнувалася.

Безсумнівно, друга пускова невдача поспіль стане серйозним ударом для iSpace, особливо якщо враховувати велику кількість компаній-конкурентів, що також розробляють власні малі носії.

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів