Старший на 100 млн років: вчені помилялися щодо віку Місяця

Місяць міг зазнати своєрідного «вулканічного омолодження», яке приховало його справжній вік. Згідно з новими оцінками, наш природний супутник насправді старше на 100 млн років, ніж вважалося раніше. Такого висновку дійшли вчені з різних галузей, які вирішили уточнити його вік. Науковці знайшли аргументи на користь того, що Місяць старший, ніж вважається. Наприклад, рідкісні місячні мінерали циркону свідчать, що вік нашого супутника може сягати приблизно 4,45 млрд років, а не 4,35 млрд.

Місяць
Місяць. Фото: Unsplash

Як утворився Місяць?

Наприкінці 1980-х вчені запропонували гіпотезу про те, що об’єкт розміром із Марс зіткнувся з ранньою Землею. Викинутий розплавлений матеріал утворив окреме небесне тіло, яке зараз відоме як Місяць. Ця теорія пояснює кілька ключових особливостей:

  • Місяць має мало летких речовин, таких як вода, оскільки його формування відбувалося в розплавленому стані.
  • Місяць має невелике залізне ядро, бо утворився здебільшого із зовнішніх шарів Землі, бідних на залізо.
  • Його біла кора сформувалася з мінералів, що спливли на поверхню під час застигання.

Спочатку Місяць перебував дуже близько до Землі — приблизно на відстані орбіти сучасних телевізійних супутників. Близьке розташування Місяця викликало гігантські припливи на розплавленій поверхні Землі. Поступово Місяць почав віддалятися та сповільнювати як власне обертання, так і Землі. Навіть зараз наш супутник віддаляється від Землі на кілька сантиметрів на рік.

Як визначали вік Місяця?

Дослідження віку Місяця є складним завданням. Завдяки місіям Apollo вчені мають зразки місячних порід. Вік найстаріших із них — близько 4,35 млрд років, що на 200 млн років пізніше за формування Сонячної системи.

Більшість геохіміків припускали, що це і є вік Місяця. Однак для планетологів, таких як Алессандро Морбіделлі, це суперечило моделям, згідно з якими планети сформувалися значно раніше. Гіпотеза про такий пізній удар, що створив Місяць, здавалася малоймовірною.

Враження художника про те, як виглядав Місяць під час приливного нагрівання
Місяць під час приливного нагрівання в уявленны художника. Повсюди був би інтенсивний вулканізм. Рання Земля була б набагато більшою в небі Місяця, оскільки була би ближче. Ілюстрація: MPS

У 2016 році з’явилося припущення, що під час віддалення від Землі Місяць зазнавав екстремального нагрівання через припливи. Подібний процес спостерігається на вулканічному супутнику Юпітера — Іо. Розтягування і стискання форми супутника викликає нагрівання його надр, що могло вплинути й на місячні породи.

Під час такого нагрівання «годинники» у гірських породах, які фіксують вік за радіоактивними елементами, «перезаписували» час. Це означає, що знайдені породи віком 4,35 млрд років фіксують не формування Місяця, а період його охолодження після нагрівання. Відтак, Місяць міг утворитися значно раніше.

Де знайти нові докази?

Щоб перевірити нову гіпотезу, потрібні нові зразки місячних порід. Китайська місія «Чан’е-6» у червні 2024 року доставила матеріали з темного боку Місяця. Якщо вони вкажуть на аналогічний вік порід — 4,35 млрд років, — це підтримає теорію про старший вік Місяця. Інакше доведеться розробляти нові пояснення.

Раніше ми повідомляли про те, де був Місяць 2,5 млрд років тому.

За матеріалами Space

Новини інших медіа
Як метелик на полум’я: комета C/2024 G3 (ATLAS) в гарячих обіймах Сонця
Астрономи досліджують струмені чорних дір за допомогою Телескопа горизонту подій
Танення криги в Антарктиці може викликати посилення вулканічної активності
Туристам пропонують квитки на сонячне затемнення 2027 року в Єгипті
Запуск ракети New Glenn скасували з технічних причин
Hubble зазнімкував джети новонароджених зір в туманності Оріона
Небезпечний маневр: супутники SpaDeX зблизились до трьох метрів на висоті 475 км
На апараті Blue Ghost буде прилад для вивчення надр Місяця
Супутники Starlink «провалилися» на орбіті для зменшення яскравості
Пряма трансляція дебютного польоту ракети New Glenn