Стародавні зорі могли створювати надзвичайно важкі елементи

Міжнародна команда дослідників виявила, що стародавні зорі були здатні виробляти елементи з атомною масою понад 260. Це важче за будь-який елемент періодичної таблиці, що зустрічається на Землі в природних умовах.

Злиття нейтронних зір в уявленні художника. Джерело: University of Warwick/Mark Garlick

Згідно з відомим висловлюванням Карла Сагана, ми в буквальному сенсі зроблені із зоряної речовини. Усі елементи, важчі за водень і гелій, були синтезовані під час зоряної еволюції — всередині надр світил або під час таких катастрофічних процесів, як спалахи наднових або злиття нейтронних зір.

Відомо, що найважчі елементи утворюються внаслідок швидкого захоплення нейтронів, або т. зв. r-процесу. Це коли атомне ядро за дуже короткий проміжок часу захоплює велику кількість нейтронів. Завдяки цьому на світ з’являються елементи на кшталт золота, платини або урану. При цьому, найважчі елементи нестабільні й з часом розпадаються.

Описані вище обставини можуть виникати тільки за умови виділення величезної кількості енергії та наявності великої кількості вільних нейтронів. Найкраще місце, де можна знайти й те, і інше — це народження або смерть нейтронної зорі, коли такі об’єкти зіштовхуються й виробляють сировину для r-процесу.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №3 2021 (184)

До товару

Проблема в тому, що на сьогодні вченим невідомі багато деталей r-процесу, включно з тим, яка межа кількості нейтронів, що можуть додатися до атома.

Щоб знайти відповіді на ці питання, міжнародна група дослідників оцінила кількість важких елементів у 42 добре вивчених зорях у Чумацькому Шляху. Відомо, що вони містять важкі елементи, які утворилися внаслідок r-процесу в попередніх поколіннях зір. Поглянувши на кількість кожного важкого елемента, виявленого в цих зорях, у сукупності, а не окремо, як це зазвичай буває, вчені виявили закономірності, що раніше були в них поза увагою.

Ці закономірності вказують на те, що деякі елементи, які перебувають у середині періодичної таблиці, як-от срібло та родій, імовірно, є залишками ділення важких елементів. Команда змогла визначити, що r-процес може виробляти атоми з атомною масою щонайменше 260 до їхнього подальшого розпаду. Це більше за атомну масу урану (238) і плутонію (244) — найважчих елементів, що зустрічаються на Землі в природних умовах.

За матеріалами https://phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів