Цього тижня жителі України можуть знову спостерігати прольоти нещодавно запущеної партії супутників Starlink. Вони ще не встигли набрати висоту і розійтися по різних орбітальних позиціях, і тому матимуть вигляд ланцюжка яскравих зір, що рухаються одна за одною. Для їхнього опису астроаматори зазвичай використовують термін «паровозик Starlink».
Партія супутників, про які йдеться (Starlink 9–13), була запущена 24 листопада з космодрому на базі ВПС США Ванденберг. Вони були виведені на орбіту з нахилом у 53°, що близько до нахилу орбіти МКС.
Усі супутники партії Starlink 9–13 належать до покоління v2 mini. Маса такого космічного апарата становить близько 800 кг, він оснащений парою великих сонячних батарей, довжина кожної з яких становить чотири метри. За один політ ракета Falcon 9 може вивести на орбіту до 24 подібних супутників.
Партію Starlink 9–13 можна побачити на небі незабаром після заходу Сонця. У цей час їхні сонячні батареї освітлені, що зробить їх видимими протягом 3–4 хвилин. Супутники рухатимуться небом у напрямку із заходу на схід.
Розклад прольотів Starlink на найближчі дні має такий вигляд (час вказано для Києва):
- 25 листопада, 17:51
- 26 листопада, 17:52
- 27 листопада, 17:51
- 28 листопада, 17:48
Необхідно мати на увазі, що час прольоту Starlink над іншими містами України відрізнятиметься від київського на кілька хвилин. Для того, щоб дізнатися точний час появи апаратів у небі над певною точкою можна скористатися сайтами findstarlink.com або heavens-above.com.
На сьогодні Starlink є наймасовішими космічними апаратами в історії людства. Станом на листопад 2024 року на навколоземній орбіті перебувало понад 6600 робочих Starlink. Це більше, ніж кількість усіх інших космічних апаратів разом узятих. Через це багато астрономів активно скаржаться на Starlink, звинувачуючи SpaceX у забрудненні неба, а також створенні перешкод для радіоастрономів.