Нещодавно відкрита зоря може кинути виклик деяким моделям еволюції світил і того, як вони виробляють елементи в міру старіння.
Виняткова зоря на пізніх етапах еволюції
Усі елементи у Всесвіті утворюються всередині зір. Зі старінням світила змінюється склад елементів, що містяться в ньому. Наприклад, загальновизнано, що під час згоряння зорі втрачають легші елементи, такі як літій, в обмін на важчі елементи, такі як вуглець і кисень.
Але нове дослідження, проведене під керівництвом вчених з Університету Флориди та за участі астронома з Університету штату Північна Кароліна, вивчає зорю, яка, схоже, є винятком. Ця праця опублікована в журналі The Astrophysical Journal.
Зоря J0524-0336 була відкрита під час дослідження, спрямованого на пошук старих зір у Чумацькому Шляху. Вона проеволюціонувала, тобто перебуває на пізніх стадіях свого життя і починає ставати нестабільною. Це також означає, що вона набагато більша і яскравіша за більшість інших світил свого типу, за оцінками, приблизно в 30 разів більша за Сонце.
Виявлення літію
Дослідники застосували спектроскопію, яка використовує довжини хвиль світла для вимірювання кількості елементів, присутніх у зорі, й виявили велику кількість літію в J0524-0336, що було несподівано для світила такого віку.
«Коли наша команда вперше подивилася на спектр цієї зорі в 2018 році, ми подумали, що в наших даних є помилка в тому місці, де ми повинні були б виявити літій, — говорить Ян Редерер, доцент кафедри фізики в Університеті штату Північна Кароліна. — Але коли я уважніше подивився на дані в 2019 році, то подумав, що початкові дані можуть бути правильними, тому зібрав додатковий спектр цієї зорі наступного місяця, і ми підтвердили, що сигнал був справжнім».
Гіпотези щодо зорі J0524-0336
Команда висунула кілька потенційних гіпотез для пояснення високого вмісту літію в J0524-0336. Вона може перебувати на поки що неспостережуваній фазі еволюційного циклу зір або ж могла отримати цей елемент у результаті недавньої взаємодії з іншим небесним тілом.
Теоретично вважається, що такі старі та великі зорі, як ця, з віком поглинають сусідні планети та світила, тому J0524-0336, можливо, просто підхопила інше багате на літій тіло і ще не встигла розплавити нову матерію.
Рана Еззеддін, професор астрономії в Університеті Флориди та співавтор дослідження, вважає, що, враховуючи кількість літію, знайденого в J0524-0336, цілком ймовірно, що обидві гіпотези могли мати місце, але необхідно провести додаткову роботу.
«Якщо ми знайдемо скупчення пилу в навколозоряному диску або кільце уламків і матеріалів, що викидаються із зорі, це явно вкаже на подію втрати маси, наприклад, зоряну взаємодію, — говорить Еззеддін. — Якщо ми не спостерігаємо такого диска, то можемо зробити висновок, що збагачення літію може відбуватися через процес всередині зорі, який ще належить детально вивчити».
За матеріалами phys.org