США припинять співпрацю з Росією у космосі

У зв’язку з війною Росії проти України на країну-агресора чекають жорсткі санкції у технічній сфері. Фахівці сперечаються, наскільки значними будуть їхні наслідки. Згода є лише стосовно того, що співпраці у космосі настав кінець і для російської космонавтики ситуація матиме руйнівні наслідки.

США припинять співробітництво з Росією у космічній сфері
США припинять співпрацю з Росією у космічній сфері. Джерело: foreignpolicy.com

Чи припинять США співпрацю з Росією прямо зараз?

У четвер, 24 лютого, президент США Джо Байден оголосив, що у зв’язку з вторгненням Росії до України щодо першої вводяться численні санкції. Серед інших було згадано і космонавтику країни-агресора, поставляти якій високотехнологічну продукцію тепер не будуть.

У відповідь на заяву Байдена голова «Роскосмосу» Дмітрій Рогозін виступив із довгими та малозрозумілими коментарями, в яких чомусь згадав хворобу Альцгеймера, Ілона Маска та російські двигуни. Також він заявив, що санкції можуть призвести до неконтрольованого падіння Міжнародної космічної станції (МКС) на Землю.

Характер співробітництва щодо МКС дійсно не передбачає можливості припинення контактів із Росією «тут і зараз». Занадто вже багато залежить від двигунів, встановлених на російському модулі. У NASA заявили, що порядок поточних операцій і співробітництва з Росією припиняти не будуть.

Доля МКС

Міжнародна космічна станція — це найбільший на сьогодні спільний проєкт США та Росії у космосі. Тому NASA утримується від жорстких заяв. Але ситуація може змінитися будь-якої миті. Конгресмен Ден Креншоу в четвер взагалі написав, що настав час викинути з МКС країну-агресора та підготувати кількох українських космонавтів для відправлення туди. А Ілону Маску треба доручити розробити заміну для того обладнання, яке ще постачається порушником міжнародного права.

При цьому експерти запевняють, що за потреби приватні компанії цю заміну цілком можуть і надати. А МКС американці й так планували зводити з орбіти після 2030 року. Її місце на орбіті має зайняти нова комерційна станція. Тепер ці події можуть прискоритися. У найближчі кілька років співробітництво по МКС із Росією точно буде припинене.

Російські та українські двигуни

США використовує для запуску своїх космічних апаратів двигуни виробництва і Росії, й України. Зокрема, багато років держава, що нині стала агресором, поставляла до США свої РД-180. У Сполучених Штатах ними були настільки задоволені, що не припинили їх використовувати й після окупації Криму в 2014 році.

Робилося це всупереч рішенню Конгресу США для того, щоб завершити експлуатацію ракети Atlas V. Зараз, коли про припинення використання цього носія вже оголошено, а необхідні для решти запусків двигуни отримані, купувати їх точно не будуть.

Щодо українських РД-181 ситуація поки незрозуміла. У п’ятницю з’явилися повідомлення, що «Південмаш», на якому їх збирають, пошкоджено. Відповідно до повідомлень українських ЗМІ, на процес виробництва пошкодження не вплинуть, але якщо проблеми все ж є, то це — спільні проблеми України та США. Адже навантаження на корабель Cygnus компанії Nortrop Grumman має зрости, а запускають її ракетою Antares. На ній використовуються саме українські двигуни. Щоправда, на цей рік запас РД-181 у США вже є.

Проблеми в разі зупинки «Південмашу» чекають також на європейські носії Vega та Vega-C. На них використовуються українські двигуни РД-843. Але цілком можливо, що у Європейської космічної агенції є їхні запаси, а виробництво у місті Дніпро не пошкоджене.

Програма Galileo

Європа вже кілька років розробляє власну космічну навігаційну систему Galileo. Її супутники виводяться на орбіту саме російськими «Союзами» з космодрому у Французькій Гвіані. Одна із цих ракет прямо зараз готується там до старту. Гроші Москві за нього вже заплачено. Але питання про запуск ракети країни-агресора з території члена НАТО стоїть дуже жорстко.

Більш ніж ймовірно, що старт, запланований на квітень, відкладуть. Можливо, Євросоюз навіть взагалі запустить конкретно цей супутник пізніше власною ракетою Arian 5. Загалом перспективи цієї програми залишаються туманними, але у ЄС є варіанти щодо її продовження без участі Москви.

ExoMars

Найгострішою лишається ситуація з програмою ExoMars. В її межах Росія мала запустити на Червону планету європейський марсохід Rosalind Franklin. І не просто запустити, але й посадити на поверхню за допомогою модуля власної розробки.

Сам апарат уже на Байконурі, й невдовзі туди мали відбути європейські інженери для його підготовки до запуску. В четвер голова Європейської космічної агенції (ESA) Йозеф Ешбахер заявив, що проєкт ExoMars буде продовжений. Однак уже у п’ятницю він визнав, що агресія Росії проти України посилюється. Організація проведе консультації щодо того, аби зняти апарат з російської ракети.

Рішення про відмову від співпраці з Росією коштуватиме програмі ще два роки та сотні мільйонів євро. Але ESA має 22 члени, й підтримка на продовження використання ракет країни, що розв’язала першу за 75 років війну в Європі, потребує згоди їх усіх. Така перспектива є малореальною.

OneWeb і сировина для космічної галузі

Ще одна проблемна ситуація стосується супутникового оператора OneWeb. Він частково належить урядам Великобританії та Індії. Як і апарати Galileo, ці супутники запускаються «Союзами». Й так само, як у випадку з марсоходом, один із цих супутників уже на Байконурі.

Запуск планувався на 4 березня. На питання, чи відбудеться він і чи продовжиться подальша співпраця з країною-агресором, представники компанії мовчать. У будь-якому разі розірвання контракту створить проблеми не тільки для OneWeb, але і для «Роскосмосу». Адже планувалося відправити на орбіту ще 648 таких супутників. І це — величезні гроші, які Москва не отримає.

Окрім власне запусків апаратів, злочинна агресія Росії проти України може вплинути на постачання сировини для світових виробників космічної техніки. Досі компанії використовували російські алюміній і титан. Щодо металургійної галузі порушника міжнародних санкцій поки не оголошувалось. Але ракетобудівники, схоже, у них не сумніваються й уже шукають альтернативні джерела сировини.

Доля «Роскосмосу»

А ось у чому експерти одностайні — так це у тому, що майбутнє «Роскосмосу» вкрай похмуре. За останні роки навіть у Москві визнавали, що у цієї державної компанії величезні проблеми. Нині ж по ній завдано удару одразу з кількох сторін.

Технічні санкції у будь-якому разі погіршать і так небездоганну здатність росіян запускати апарати на орбіту. На економіку Росії чекають величезні проблеми, навіть якщо країну-агресора не відключать від SWIFT. Тож грошей на космос може просто не вистачити.

У таких умовах експерти прогнозують неминуче зближення Росії з Китаєм у сфері космосу. Цілком можливо, Піднебесна навіть забуде, як її супутникам нещодавно загрожувало космічне сміття, що утворилося внаслідок випробування Москвою протисателітної зброї. Й відомство Дмітрія Рогозіна не зазнає остаточного краху. Але у будь-якому разі Китай однозначно дасть Путіну знати, хто тепер веде цей автобус, а хто — лише пасажир у ньому.

За матеріалами: arstechnica.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Апарат NASA неконтрольовано обертається після пошкодження сонячного вітрила
Що може розповісти про еволюцію світил дослідження зоряного скупчення?
Лід і вогонь: супутник сфотографував найпівденніший вулкан у світі
Астрономи знайшли на небі Темного Вовка
Захоплива панорама: Perseverance вперше побачив кратер Єзеро з висоти
Телескопи James Webb і Hubble вивчили «моторошну» пару галактик
Штучний інтелект навчили розуміти роботи астрономів минулого
Як турбулентність прискорює народження зір
Вихід із космічних перегонів: Boeing шукає покупців для провального Starliner
Два дні до кінця: телескоп NASA впаде на Землю на початку листопада