Спіймай мене, якщо зможеш: пряма трансляція п’ятого польоту Starship

13 червня SpaceX проведе п’яте випробування надважкої ракети Starship. Ключова мета тесту — «ловля» прискорювача Super Heavy, що повертається на Землю. Для цього буде використана оснащена механічними руками величезна вежа Mechazilla.

Завдання п’ятого польоту Starship

Попереднє випробування Starship пройшло винятково успішно для SpaceX. Компанії вдалося вирішити відразу кілька принципових завдань. Одним із них стало успішне відділення прискорювача Super Heavy, який потім виконав частковий маневр повернення і приводнився у води Мексиканської затоки (компанія пізніше підняла з дна його фрагменти).

Четвертий запуск Starship. Джерело: SpaceX

Іншою важливою віхою стало випробування теплозахисту Starship. Попри те, що від корабля відвалилася низка плиток, йому вдалося пережити стадію входу в атмосферу й успішно приводнитися у води Індійського океану.

Усе це дало змогу SpaceX перейти до вирішення наступного ключового завдання, необхідного для того, щоб Starship став дійсно багаторазовою космічною системою. Мова про повернення і повторне використання прискорювача Super Heavy. У випадку з ракетами Falcon 9 і Falcon Heavy воно вирішується шляхом посадок їхніх перших ступенів на наземні майданчики або баржі. Однак Super Heavy набагато більший і масивніший за них. Тому компанія обрала інший підхід.

Для повернення прискорювача буде залучена башта Mechazilla, що обертається. Вона оснащена механічними руками, які повинні будуть підхопити ступінь, що повертається на космодром. Ця операція вимагає ювелірної точності у виконанні. Але якщо у SpaceX вийде відпрацювати процедуру, вона значно підвищить надійність посадки.

Вежа Mechazilla під час тренування «уловлювання» прискорювача Super Heavy. Джерело: SpaceX

Повернення Super Heavy є не єдиним завданням майбутнього тесту. Іншою ключовою метою є випробування теплозахисту Starship. Після попереднього польоту інженери SpaceX внесли низку змін у його конструкцію. Наскільки успішно їм вдалося впоратися з цим завданням, стане зрозуміло лише коли корабель увійде в земну атмосферу.

Пряма трансляція запуску Starship

Запуск Starship заплановано на 13 червня. 60-хвилинне вікно для польоту корабля відкриється о 15:00 за київським часом. Пряма трансляція події вестиметься компанією в соцмережі X (колишній Twitter).

Альтернативна трансляція пуску також будуть доступні на Youtube.

П’ятий політ Starship відбуватиметься за такою схемою. Зв’язку з Super Heavy і прототипу Starship запустять із території полігону SpaceX недалеко від техаського селища Бока-Чіка. Після розділення, прискорювач виконає маневр повернення і повернеться на космодром, де його підхопить Mechazilla.

Що стосується прототипу Starship, то він буде розігнаний до трохи меншої швидкості, ніж перша космічна. Це гарантує, що в разі втрати управління, корабель у будь-якому разі не залишиться на орбіті, а впаде в океан. Starship рухатиметься суборбітальною траєкторією, перетне Атлантику, пролетить над Африкою, після чого почне входити в щільні шари атмосфери. Це станеться приблизно через 47 хвилин після запуску.

Оповитий хмарою плазми Starship під час входу в атмосферу. Джерело: SpaceX

Далі корабель здійснить керований спуск в атмосфері, поступово погасить свою швидкість і, якщо все пройде успішно, здійснить м’яке приводнення у води Індійського океану за допомогою двигунів.

Зіткнення з гігантським астероїдом на світанку існування Землі могло вплинути на життя
Галактичний архіпелаг у павутині темної матерії: астрономи зазнімкували скупчення Персея
90-тонний 3D-принтер надрукує нову ракету Rocket Lab
Чорні діри раннього Всесвіту здатні підсвічувати невидиму темну матерію
Надувні космічні оселі можуть стати ключем до освоєння Сонячної системи
Skyrora готується до нового запуску з території Великобританії навесні 2025 року
Hubble зазнімкував галактику, що нагадує комету
Аксіони можуть утворювати хмари навколо нейтронних зір
Як таргани вижили після падіння метеорита, що знищив динозаврів?
Вибух у космосі: побудований компанією Boeing супутник зруйнувався на геостаціонарній орбіті