«Спектр-РГ» завершив четверте сканування неба

Космічна обсерваторія «Спектр-РГ» вчетверте просканувала Чумацький Шлях у рентгенівських променях. Це дозволило створити детальнішу карту неба, що містить понад мільйон різних об’єктів.

«Спектр-РГ» розпочав виконання своєї наукової програми у грудні 2019 року. Щодня площина сканування обсерваторії зсувається на один градус, дозволяючи створити відповідну смугу охоплення на карті неба. Отже, їй потрібно приблизно пів року на повне сканування усієї небесної сфери.

За результатами чотирьох сканувань встановленому на борту «Спектра-РГ» телескопу eROSITA вдалося засікти понад мільйон квазарів і двадцять тисяч масивних скупчень галактик, що перебувають на космологічних відстанях. Також на його карту потрапили понад триста тисяч зір нашої Галактики з гарячими коронами, як у Сонця, але в сотні та тисячі разів яскравішими в рентгенівських променях.

Порівнюючи результати різних сканувань неба, дослідники можуть спостерігати зміни, що відбулися. Так, в середньому раз на десять днів «Спектр-РГ» фіксує приливні руйнування зір надмасивними чорними дірами. Також йому вдалося засікти найпотужніший із відомих квазарів з рекордним червоним зміщенням.

19 грудня «Спектр-РГ» розпочав виконання п’ятого огляду неба, який дозволить різко збільшити чутливість його карти та кількість знайдених рентгенівських джерел. Загалом програма місії розрахована на вісім сканувань.

Ви також можете прочитати, як європейська рентгенівська обсерваторія XMM-Newton скористалася гравітаційною лінзою, щоб розглянути далекий квазар.

За матеріалами https://www.roscosmos.ru

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine