«Спектр-РГ» зареєстрував припливне руйнування зорі чорною дірою

Рентгенівський телескоп eROSITA, встановлений на борту обсерваторії «Спектр-РГ», зареєстрував ранню стадію розриву припливними силами зорі в центрі далекої галактики. Подія була викликана зближенням світила з надмасивною чорною дірою.

Руйнування зорі чорною дірою в уяві художника. Джерело: DESY, Science Communication Lab

6 червня «Спектр-РГ» виявив нове рентгенівське джерело з дуже «м’яким» спектром. Воно отримало позначення SRGe J131014.2+444315. Характеристики джерела та його розташування відразу наштовхнули вчених на думку, що подія пов’язана з припливним руйнуванням зорі. Незабаром до спостережень приєднався 10-метровий оптичний телескоп обсерваторії Мауна Кеа на Гаваях. Його дані підтвердили первинну гіпотезу, а також дозволили визначити відстань до джерела, що становить 2,5 млрд світлових років.

Після цього до вивчення об’єкта долучилась обсерваторія Swift. За підсумками спільних спостережень було встановлено, що спектр SRGe J131014.2+444315 в рентгенівському й ультрафіолетовому діапазонах близький до очікуваного від стандартного акреційного диска, речовина якого поступово поглинається чорною дірою. Вчені сподіваються, що детальніший аналіз отриманих даних дозволить виміряти її масу та темп акреції.

Варто зазначити, що під час двох попередніх сканувань, проведених шість і дванадцять місяців тому, «Спектр-РГ» не помітив рентгенівського випромінювання з цієї ділянки неба. Це говорить про те, що телескоп став свідком початку процесу руйнування зорі. Також цікаво, що рентгенівське випромінювання було виявлене за два тижні до реєстрації першої активності в оптичному діапазоні