«Спектр-РГ» допоміг вивчити одне з найбільших скупчень галактик

Використовуючи встановлений на борту космічної обсерваторії «Спектр-РГ» рентгенівський телескоп eROSITA, астрономи виконали серію спостережень галактичного скупчення SRGe CL2305.2-2248. Надалі їм вдалося уточнити відстань до скупчення та дослідити галактики в його межах.

Зображення скупчення галактик SRGe CL2305.2-2248, отримані за допомогою телескопів СРГ/eROSITA (ліворуч) та РТТ-150 (праворуч, кольори штучні). Джерело: R. Burenin at al., 2021

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Скупчення SRGe CL2305.2-2248 було відкрите у 2019 році. Вже перші оцінки показали, що воно має досить значну масу. Спостереження телескопа «Спектр-РГ» дозволили обчислити цей показник. Виявилося, що він становить приблизно 10¹⁴ мас Сонця, що майже у 500 разів більше за масу Місцевої групи — скупчення, членом якого є наш Чумацький Шлях. За словами дослідників, SRGe CL2305.2-2248 належить до кількох десятків наймасивніших відомих галактичних скупчень. Його маса близька до граничної величини для таких структур, що могла акумулюватися за час існування Всесвіту.

Під час подальших спостережень на телескопах БТА та РТТ-150 ученим вдалося виміряти червоне зміщення SRGe CL2305.2-2248. Воно становить z=0.7573, що відповідає відстані у 6,6 млрд світлових років.

Крім того, аналіз даних eROSITA показав, що центральна частина SRGe CL2305.2-2248 виглядає збуреною. Це може бути результатом дії спливаючих бульбашок газу, що «надуваються» активним ядром однієї з центральних галактик скупчення. За іншою версією, справа у великомасштабних рухах газових хмар, які можуть виникати, наприклад, унаслідок недавнього злиття зі скупченням меншої маси.

За матеріалами https://www.laspace.ru

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів