Сонячне вітрило домчить до Марса за 26 діб

Вчені порахували, як швидко апарат із сонячним вітрилом з нового матеріалу аерографіту може дістатися різних місць нашої зоряної системи. До Марса він долетить за 26 діб, а до геліопаузи — за кілька років.

Сонячне вітрило
Сонячне вітрило. Джерело: phys.org

Переваги сонячного вітрила

У журналі Acta Astronautica нещодавно з’явилася стаття, в якій вчені проаналізували, наскільки швидко можна дістатися Марса та геліопаузи за допомогою сонячних вітрил, виготовлених з нового матеріалу, що отримав назву аерографіт.

Сонячне вітрило являє собою надзвичайно тонку плівку з дзеркального матеріалу, що натягається на великий каркас. Світло теж має імпульс, тож енергію зіткнення фотонів із цим пристроєм можна використати для прискорення апарата. На практиці це було доведено в останні декілька десятиліть  за допомогою місій, подібних до LightSail і LightSail2.

Зараз саме сонячне вітрило вважається найбільш перспективною технологією доставлення до далеких планет корисного навантаження масою до кількох кілограмів. Така вага може здаватися незначною у порівнянні з десятками тонн, які виводять в космос найпотужніші носії. Проте в такому випадку швидкість має значно більше значення.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Шкарпетки Космічна Капібара – Велика Капі

До товару

Політ до Марса

Те, що сонячне вітрило може бути швидшим за хімічні двигуни, відомо давно. А час, протягом якого воно може дістатися певних точок у Сонячній системі, вчені встановили у новому дослідженні. Переважно їх цікавили дві локації: Марс як найцікавіша для досліджень планета та геліосфера — умовна межа, де тиск сонячного вітру вирівнюється з густиною міжзоряного середовища.

Для кожної з них учені підготували два сценарії. Перший передбачає, що апарат із сонячним вітрилом буде запускатися безпосередньо з полярної навколоземної орбіти. У другому випадку його спочатку доправлятимуть до певної точки, яка знаходиться всередині земної орбіти на відстані 0,6 а.о. від Сонця. Там тиск сонячного випромінювання на вітрило буде значно більшим, і розганятиме воно швидше. Апарат у розрахунках важить 1000 г, 720 з яких припадає на саме вітрило, яке при цьому має площу 140 м².

Наскільки швидке сонячне вітрило

Старт з полярної навколоземної орбіти до Марса пропонується здійснювати, коли він буде перебувати у протистоянні до нашої планети, тобто точно за нею відносно Сонця. Розрахунки показують, що в цьому випадку політ займе лише 26 діб — у порівнянні з 7-9 місяцями, які зазвичай необхідні для цього хімічним ракетам.

У випадку з розгортанням вітрила всередині земної орбіти подорож до Марса займе 126 діб, 103 з яких зонд за допомогою хімічних двигунів летітиме до точки розгортання. Це не дуже швидко, проте у випадку з подорожжю до геліосфери така схема себе виправдовує. Адже якщо летіти до меж Сонячної системи з навколоземної орбіти, розгін до максимальної швидкості займає два роки, тож кінцевої мети апарат досягне лише за 5,3 років. У випадку з подорожжю через позначку 0,6 а.о. до Сонця вітрилу спочатку доведеться летіти до неї ті ж 103 дні, що й у випадку із Марсом. Але потім до максимальної швидкості апарат розганятиметься лише 300 діб. А геліосфери він досягне вже за 4,2 роки. Тобто для польотів до далеких тіл нашої планетної системи ця схема підходить якнайкраще.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів