Сонцестояння 21 грудня ознаменувало початок астрономічної зими

У метеорології зимовий сезон Землі для Північної півкулі та літній сезон для Південної півкулі починається за календарем 1 грудня 2021 року. Проте грудневе сонцестояння знаменує собою початок астрономічного зимового та літнього сезонів для двох півкуль нашої планети. Грудневе сонцестояння відбудеться сьогодні 21 грудня о 15:59 за всесвітнім координованим часом, або о 17:59 за Києвом.

Сонцестояння
Сонцестояння 21 грудня це найкоротший день та найдовша ніч у році. Фото: Unsplash

Грудневе сонцестояння приносить найкоротший день і найдовшу ніч на рік для північної половини земної кулі. Водночас південна половина переживає найдовший день і найкоротшу ніч. Отже, у всіх місцях на північ від екватора тривалість світлового дня коротша 12 годин, а у всіх південних районах довша 12 годин.

21 грудня у Києві Сонце зійде о 07:55, а зайде через 8 годин, о 15:56. З 22 грудня світловий день почне збільшуватись. Пряме спостереження сонцестояння складне, бо світило рухається до своєї точки сонцестояння досить повільно, тому важко визначити точний момент. Тож більшість спостережень зводиться до констатації дня сонцестояння, а не його миті.

Річні сонцестояння та рівнодення

Сонцестояння трапляються двічі на рік. У північній півкулі літні чи червневі сонцестояння відбуваються 20 червня (21 червня у високосний рік), а зимові чи грудневі 21 грудня (22 грудня у високосний рік). Березневе рівнодення 20 березня 2022 ознаменує початок астрономічного весняного сезону, а вересневе рівнодення 22 вересня 2022 початок астрономічної осені.

Пори року на Землі змінюються, тому що вісь нашої планети трохи нахилена щодо Сонця. Хоча нахил Землі у порівнянні з площиною її орбіти навколо Сонця більш-менш постійний і становить 23,5˚, під час грудневого сонцестояння Північна півкуля отримує менше сонячного світла, що викликає зниження температури та прихід зими. Південна півкуля отримує більше прямого світла, що підвищує температуру, тому в цей період тут літо. Під час червневого сонцестояння цей ефект змінюється протилежним.

Стародавні культури помічали, що шлях Сонця небом упродовж року впливає на тривалість світлового дня. Щоб стежити за щорічним прогресом Сонця та передбачати його рухи, люди побудували пам’ятники, такі як Стоунхендж в Англії та Ель-Торреон у Мачу-Пікчу в Перу.

Стоунхендж
Зустріч грудневого сонцестояння біля Стоунхенджу. Фото: Unsplash

Нагадаємо, що раніше зонд Parker Solar Probe вперше в історії «торкнувся» Сонця.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine