Сонце сліпитиме астронавтів на місячних полюсах

Сонце ніколи не підіймається над місячними полюсами вище, ніж на 7°. Це означає, що астронавти перебуватимуть у складних умовах освітлення. Сонце сліпитиме їм очі, а там, де є тінь, вона буде надзвичайно глибокою.

Сонце над Місяцем
Сонце над Місяцем. Джерело: phys.org

Сонце на місячних полюсах

Як і Земля, Місяць має свою вісь обертання. Однак, на відміну від земної, її нахил відносно перпендикуляру до площини екліптики достатньо невеликий. Завдяки цьому Сонце ніколи не підіймається над полюсами нашого супутника вище, ніж на 7°.

Це дуже добре, адже таким чином промені Сонця ніколи не досягають дна місячних кратерів. А значить, там може зберігатися водяна крига, яка в інших місцях мала б сублімуватися, тобто напряму перейти з твердого стану в газоподібний. А потім та пара розвіялася б у просторі.

Завдяки малому куту падіння променів на місячні полюси там присутні запаси води, які можна буде використовувати при будівництві й експлуатації бази. Але тепер фахівці звернули свою увагу на інший бік цієї ситуації.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Комплект журналів Місяць та Марс

До товару

Ненормальне освітлення

Малий кут Сонця відносно горизонту означає, що навіть у полудень воно буквально висить над ним. Це можна було б порівняти з довготривалим світанком, який поступово переходить у захід світила. Проте наші світанки та заходи значно м’якіші завдяки наявності атмосфери, яка сильно пом’якшує промені.

На Місяці атмосфери немає, і це означатиме, що астронавти вже за кілька років можуть зіткнутися із ситуацією, коли яскраве Сонце світитиме їм прямо в очі. Одночасно малий кут падіння променів означатиме, що кожна скеля відкидатиме довгі й дуже глибокі тіні.

До таких різких переходів освітленості людські очі просто не пристосовані. А використовувати зір і добре орієнтуватися за його допомогою треба у купі різноманітних операцій — від простого пересування до зведення будівельних конструкцій.

Саме зараз інженери розробляють скафандри для майбутніх місій. Але про те, як в їхній конструкції треба врахувати проблему з освітленістю, досі ніхто не думав. Адже під час місій Apollo модулі сідали значно ближче до екватора, де такої проблеми немає.

Тепер із цим щось треба робити. Фахівці пропонують почати з експериментів для того, аби визначити, як подібні умови освітлення впливають на здатність людей визначати предмети та виконувати інші задачі. І вже на основі них розробити рекомендації для виробників скафандрів.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів