Сміття на Місяці нема кому прибирати

Протягом наступного десятиліття фахівці очікують збільшення кількості сміття на Місяці. При цьому абсолютно незрозуміло, хто ж його має прибирати, адже Місяць нікому не належить. Тим часом навіть низькі навколоземні орбіти не вдається позбавити від непотребу.

Хто прибиратиме Місяць від сміття
Хто прибиратиме сміття на Місяці? Джерело: www.wondriumdaily.com

Засмічення Місяця

Падіння російської «Луни-25» викликало у світі занепокоєння тим фактом, що вона збільшила кількість сміття на поверхні нашого природного супутника. «Чандраян-3» зміг безпечно здійснити посадку, але він був не останнім апаратом, який має це зробити. Протягом наступного десятиліття уряди різних країн і приватні компанії планують здійснити понад 100 експедицій на Місяць, і кожна з них може значно збільшити його забруднення.

При цьому на місячній поверхні вже зібралося чимало об’єктів, які так чи інакше можна визначити як сміття. Насамперед це, звичайно, все, що лишилося після зіткнення з ним автоматичних зондів і ступенів ракет. Крім того, на його поверхні лишається близько сотні пакетів, які містять побутові відходи пілотованих експедицій.

Ще на Місяці чимало дивних об’єктів, залишених людьми: чоботи, м’яч для гольфу, пір’я. Звісно, все це можна розглядати як певні культурні пам’ятки, але якщо їх ставатиме все більше, то, зрештою, поверхня нашого супутника перетвориться на звалище.

Хто прибиратиме на Місяці

Найгірше в ситуації зі сміттям на Місяці те, що абсолютно незрозуміло, хто має його прибирати. Відповідно до міжнародної угоди від 1967 року, жодна країна не може претендувати на те, аби визначити якусь частину природого супутника Землі своєю територією. Щоправда, про комерційні компанії у ній не йдеться.

Угода про Місяць, прийнята ООН 1979 року, визначає його як надбання всього людства. Але США, СРСР та Китай цей документ так і не підписали. Відсутність формального господаря означає, що за чистоту також ніхто не відповідає. І жодних проєктів по очищенню поверхні нашого супутника не існує в природі. Усі зацікавлені в тому, щоб його використовувати, але ніхто — у тому, щоб зберігати його чистоту.

Тим часом США намагаються внести в цю ситуацію порядок через «Угоди Артеміди». У них є пункти, що стосуються незасмічення Місяця під час його освоєння. Цей документ підписали вже 28 країн, включно з Україною. Однак його досі ігнорують основні гравці у нових місячних перегонах — росія та Китай. І способів вплинути на них США не мають.

Сміття на орбіті

Про те, наскільки серйозною незабаром може стати ситуація зі сміттям на поверхні Місяця, яскраво свідчить той факт, що на навколоземній орбіті катастрофічна ситуація склалася вже достатньо давно. Про це говорять постійно, але досі жодних дієвих засобів очищення досі не існує.

Фахівці говорять про те, що зараз на орбітах навколо нашої планети може перебувати 23 тис. шматків сміття розміром понад 10 см. У це число входять і несправні супутники. Кількість же частинок менше 1 мм вже наближається до 100 млн, і вона лише зростатиме.

У міру того, як дедалі більше приватних компаній запускають свої супутники, навколоземний простір перетворюється на переповнене шосе. За деякий час зіткнення можуть стати неминучими, й це створить справжню небезпеку для будь-кого та будь-чого, що летить у космос.

За матеріалами phys.org.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine