Смерть із середини: що буде у разі зіткнення Сонця з мініатюрною чорною дірою

На думку деяких космологів, у момент виникнення Всесвіту в ньому утворилися т. зв. первинні чорні діри. Вони виникли не через гравітаційний колапс зір, а в надщільній матерії в момент початкового розширення Всесвіту, і були дуже невеликими. Така чорна діра могла бути масою як астероїд і розміром, як тенісний м’яч.

Первинна чорна діра в уявленні художника. Джерело: astronomy.com

Якщо припустити, що описаний вище сценарій реальний, якась частина таких об’єктів повинна була дожити до наших днів. Це ставить наступне питання: що станеться, якщо подібна мініатюрна чорна діра потрапить у центр Сонця? Чи поглине вона нашу зорю і, якщо так, як швидко це станеться?

Команда вчених спробувала дати відповідь на це запитання. В опублікованій на сайті arXiv статті, вони представили результати виконаних ними розрахунків. Дослідження показало, що захоплена первинна чорна діра спочатку не мала б майже ніякого впливу на зорю, подібну до Сонця. Це пов’язано з величезною диспропорцією їхніх мас. Але надалі, вона почала б рости й з часом могла б дійсно поглинути всю зорю.

Точний сценарій залежатиме від початкової маси чорної діри. Якщо вона становить близько однієї мільярдної сонячної, то чорна діра зможе поглинути зорю менш ніж за пів мільярда років.

Наслідки зіткнення первинної чорної діри та планети. Джерело: ESO/M Kornmesser

Якщо ж чорна діра набагато менша, і її маса становить менше однієї трильйонної частини сонячної маси, то все стає складнішим. Крихітна чорна діра поглинатиме деяку кількість матерії всередині зорі, але не дуже швидко. Однак вона перемішуватиме речовину в ядрі, нагріваючи його сильніше, ніж просто термоядерний синтез. У результаті зоря може роздутися до стадії «червоного страгглера», який буде холоднішим і червонішим за звичайні зорі-гіганти. Уся ця турбулентність у ядрі може також вплинути на активність на поверхні зорі. Ефекти будуть ледь помітні, але все ж присутність чорної діри можна буде виявити за допомогою методу астросейсмології.

Що стосується Сонця, то виходячи з усіх наявних на сьогодні даних, можна практично напевно стверджувати, що всередині нього немає чорних дір. Але не виключено, що в майбутньому астрономам дійсно вдасться знайти такі зорі у Всесвіті.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine