Слабкий сигнал із кордонів Сонячної системи: NASA відновила зв’язок із Voyager 1

Апарат Voyager 1, який перебуває в міжзоряному просторі, відключив один зі своїх радіопередавачів, що призвело до тимчасової втрати зв’язку. Наразі фахівці NASA працюють над тим, щоб визначити, що стало причиною проблеми.

Зонд Voyager в уявленні художника. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Voyager 1 був запущений у 1977 році. За час польоту, він віддалився від Землі на відстань майже 25 млрд км. Це найдальший об’єкт у Всесвіті, зроблений руками людини. Щоб відправлена з Землі команда досягла Voyager 1, потрібно 23 години. Ще стільки ж потрібно на отримання відповіді.

16 жовтня команда місії відправила апарату команду на ввімкнення одного з обігрівачів. Хоча Voyager 1 повинен був мати достатньо енергії для її виконання, команда спричинила спрацювання системи захисту від збоїв. Інженери дізналися про проблему, коли 18 жовтня мережа Дальнього космічного зв’язку NASA не змогла виявити сигнал апарата.

Зазвичай Voyager 1 зв’язується з Землею за допомогою радіопередавача X-діапазону, названого так через частоту, яку він використовує. Під час аналізу даних команда припустила, що Voyager 1 відключив його через спрацьовування системи захисту від збоїв, яка автономно реагує на проблеми на борту. Наприклад, якщо апарат перевитратить свій запас енергії, система захисту від збоїв буде економити енергію, вимикаючи системи, які не є життєво важливими.

Вочевидь, отримавши команду, система захисту від збоїв знизила швидкість надсилання даних передавачем. Цей режим вимагає меншої потужності від космічного апарата, але при цьому змінюється сигнал X-діапазону. Інженери знайшли сигнал пізніше того ж дня, і в іншому Voyager 1, здавалося, перебував у стабільному стані.

Потім, 19 жовтня, зв’язок повністю припинився. Команда припустила, що на Voyager 1 ще двічі спрацьовувала система захисту від збоїв, яка вимкнула передавач X-діапазону і перемкнулася на другий радіопередавач, що працює в S-діапазоні. Хоча він споживає менше енергії, Voyager 1 не використовував його для зв’язку із Землею з 1981 року. Цей передавач використовує іншу частоту, ніж передавач X-діапазону, і його сигнал значно слабший. Тому інженери не були впевнені, що його сигнал може бути виявлений на Землі через відстань до космічного корабля.

Не ризикуючи вмикати X-діапазон до з’ясування причини спрацьовування системи захисту від збоїв, 22 жовтня було відправлено команду для підтвердження працездатності передавача S-діапазону. 24 жовтня Мережа далекого космічного зв’язку вловила вкрай слабкий сигнал із кордонів Сонячної системи, який підтвердив, що Voyager 1 успішно перемкнувся на запасний передавач.

Зараз команда місії працює над збором інформації, яка допоможе з’ясувати, що сталося, і повернути Voyager 1 до нормальної роботи. З урахуванням величезної відстані до апарата і пов’язаних із цим складнощів, а також його віку, цей процес може тривати від кількох днів до кількох тижнів, а то й більше.

Раніше ми розповідали про те, як NASA довелося відключити один із наукових інструментів Voyager 2, щоб продовжити йому життя.

За матеріалами NASA

Повернення космічного фантома: James Webb зробив новий знімок галактики M74
Під поверхнею Міранди може ховатися океан
Тайконавти провели екскурсію на борту космічної станції «Тяньгун»: відео 
Літаючий сир мало не зірвав політ ракети з вертикальною посадкою: відео
716 обертів на секунду: астрономи знайшли одну із найшвидше обертових зір у Всесвіті
Чи пов’язана темна енергія з чорними дірами
Слабкий сигнал із кордонів Сонячної системи: NASA відновила зв’язок із Voyager 1
Мовчання NASA: інженери виявили, але не розкрили причину ерозії теплозахисту Orion
Зона смерті: Chandra склав карту небезпек для молодих екзопланет
Коричневий карлик виявився не тим, чим здавався