Аерокосмічний стартап Skyrora розраховує здійснити перший орбітальний пуск наприкінці 2023 року. Про це повідомив операційний менеджер компанії Дерек Харріс.
Про компанію Skyrora
Компанія Skyrora була створена уродженцем України Володимиром Левикіним у 2017 році. Її штаб-квартира розташована в Единбурзі, але вона також має офіс у Дніпрі. Основним завданням підприємства є створення дешевої ракети-носія, призначеної для виведення невеликих супутників на навколоземну орбіту.
Skyrora розпочала свою діяльність з будівництва та випробування суборбітальних носіїв з метою здобуття відповідного досвіду. Вже 2018 року компанія здійснила перший успішний пуск 2,5-метрової суборбітальної ракети Skylark Nano. 2019 року відбулися вогневі випробування прототипу двигуна Leo. Примітно, що він був збудований з використанням 3D-друку.
У наступні роки Skyrora провела ще низку успішних вогневих тестів та здійснила кілька суборбітальних пусків. У 2021 році компанія оголосила про досягнення домовленості на будівництво космодрому Саксаворд на шотландському острові Анст.
Суборбітальне випробування в Ісландії
У жовтні 2022 року Skyrora здійснила суборбітальний пуск 11-метрової ракети Skylark L (він був здійснений з території ісландського півострова Лаунганес). Метою місії було досягнення лінії Кармана, прийнятої як умовний кордон між земною атмосферою та космічним простором.
На жаль, Skylark L зуміла досягти лише висоти 300 метрів. Через аномалію в програмному забезпеченні ракети інженерам довелося відключити її двигун, після чого вона впала в Норвезьке море. За словами Харріса, навіть з урахуванням цієї обставини, команді вдалося досягти близько 60% поставленої мети. У квітні 2023 року Skyrora планує провести нове випробування Skylark L, а до кінця року здійснити запуск орбітального носія Skyrora XL.
Skyrora XL
Skyrora XL є триступеневою ракетою. Її довжина становить 22,7 метра, діаметр — 2,2 метра, маса (у заправленому стані) — 55,8 тонни. Як паливо в Skyrora XL використовується керосин, а як окислювач — висококиплячий стабілізований пероксид водню.
Перший ступінь ракети буде оснащений дев’ятьма двигунами Skyforce аналогічних тим, що використовуються на Skylark XL. На другому ступені буде встановлений один двигун Skyforce, на третьому — двигун Leo. Їхньої потужності достатньо для виведення 315 кг корисного навантаження на сонячно-синхронну орбіту. Також варто відзначити, що двигун Leo має можливість повторного вмикання. Це дозволить компанії виводити кілька супутників на різні орбіти.
На цей час інженери Skyrora збудували п’ять двигунів Skyforce. У компанії планують завершити виготовлення силових агрегатів, які залишилися, до весни. Після цього вони пройдуть серію вогневих випробувань як окремо, так і разом. Якщо все пройде добре, перший пуск Skyrora XL відбудеться у четвертому кварталі 2023 року з території космопорту Саксаворд.
За матеріалами https://spacenews.com
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine