Складено першу радіаційну карту поверхні Європи

Супутник Європа вважається одним із найперспективніших місць для пошуку позаземного життя в Сонячній системі. Під її крижаною поверхнею ховається величезний океан, де міститься більше води, ніж у всіх земних океанах разом узятих. На жаль, є й одна обставина, здатна серйозно ускладнити будь-які роботи з пошуку життя в Європі. Йдеться про радіацію.

Європа. Джерело: NASA/JPL-Caltech/SETI Institute

Орбіта Європи проходить поряд із найпотужнішими радіаційними поясами Юпітера. Рівень випромінювання на її поверхні в середньому перевищує природне радіаційне тло Землі в мільйон разів. Потужне випромінювання представляє серйозний виклик для інженерів, що працюють над проєктами апаратів, що спускаються, призначених для висадки на Європу. Що стосується людей, то тут ситуація ще менш райдужна. Потенційний космонавт отримає смертельну дозу радіації лише за добу перебування на поверхні супутника.

Але крім технічних проблем, радіація може серйозно ускладнити будь-які астробіологічні дослідження. Випромінювання здатне зруйнувати органічні молекули в приповерхневому крижаному шарі Європи. Це може зробити безглуздою саму ідею висадки її у дослідницького зонда.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №2 2021 (183)

До товару

Схема, що показує як випромінювання, може знищувати органічні молекули на поверхні Європи. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Але, як показують результати недавнього моделювання, ситуація все ж таки краща, ніж здається. Проаналізувавши дані, зібрані різними космічними місіями, група дослідників із Лабораторії реактивного руху створила модель взаємодії потоку високоенергетичних електронів із радіаційних поясів Юпітера з крижаною поверхнею Європи.

З’ясувалося, що залежно від регіону рівень радіації в Європі може відрізнятися на порядки. Деякі ділянки в середніх і високих широтах отримують дозу майже в 10 разів більшу, ніж інші. У районі екватора Європи мають існувати дві радіаційні лінзи з найвищим рівнем випромінювання. На полюсах навпаки, радіаційний стан набагато спокійніший.

Рожевим кольором відзначено ділянки поверхні Європи з найбільшим рівнем радіації. Джерело: U.S. Geological Survey, NASA/JPL-Caltech, Johns Hopkins Applied Physics Laboratory, Nature Astronomy

Дослідники також оцінили, який вплив здійснить радіація на потенційну органіку у льодах Європи. Аналіз показав, що амінокислоти зможуть перебувати у стабільному стані близько 10 мільйонів років на глибині 10-20 см у низьких широтах та на глибині всього 1 см – у високих та середніх широтах.

Результати дослідження мають допомогти інженерам, які працюють над проєктом місії Europa Clipper. У її рамках NASA планує запустити два апарати для дослідження Європи. Орбітальний модуль виконає як мінімум 45 близьких прольотів супутника, тоді як апарат, що спускається, сяде на поверхню і проведе хімічний аналіз льоду з метою пошуку речовин-маркерів, що вказують на можливість існування життя.

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів