Навесні поточного року США започаткували ініціативу під назвою Угоди Артеміди (Artemis Accords). Це набір основних принципів, якими повинні керуватися всі країни, що займаються освоєнням Місяця. Згідно з заявами NASA, вони є розвитком норм, що містяться у Договорі про космос 1967 року.
Угоди Артеміди включають у себе:
- Мирні дослідження. Всі дії в рамках програми Artemis повинні проводитися виключно в мирних цілях.
- Відкритість. Сторони Угод повинні відкрито говорити про цілі своєї діяльності, щоб уникнути плутанини та конфліктів.
- Сумісність технологій. Сторони Угод будуть використовувати єдині технічні стандарти, що гарантують взаємозамінність різних компонентів і посилення безпеки.
- Екстрені служби. Сторони Угод зобов’язані допомагати астронавтам у біді.
- Реєстрація космічних об’єктів. Сторони Угод повинні підписати Конвенцію про реєстрацію об’єктів, запущених у космічний простір.
- Публікація наукових даних. Сторони Угод зобов’язуються публікувати зібрану наукову інформацію, щоб нею міг користуватися весь світ.
- Захист спадщини. Сторони Угод зобов’язуються зберегти історичну спадщину людства за межами Землі.
- Космічні ресурси. Видобуток і використання ресурсів об’єктів Сонячної системи є запорукою безпечного та стабільного дослідження космічного простору. Сторони Угоди підтверджують, що така діяльність повинна здійснюватися відповідно до Договору про космос.
- Запобігання конфліктам. Учасники Угод зобов’язані запобігати сторонньому втручанню в космічну діяльність і дотримуватися принципу належної уваги, як того вимагає Договір про космос.
- Космічне сміття. Сторони Угод зобов’язуються організувати безпечну утилізацію космічного сміття.
13 жовтня NASA оголосила, що сім країн уже погодилися приєднатися до Угод. Це Австралія, Канада, Італія, Японія, Люксембург, ОАЕ та Велика Британія. Очікується, що інші держави підпишуть Угоди в найближчі місяці. В інтерв’ю директор NASA Джим Брайденстайн (Jim Bridenstine) висловив сподівання, що серед них може бути також Росія. Але з огляду на ситуацію, що склалася, й деякі заяви представників російської космічної галузі на даний момент це виглядає малоймовірним.
За матеріалами https://www.nasa.gov