Що відбувається у серіалі «Сузір’я»

«Сузір’я» — це новий фантастичний серіал, показ якого відбувається прямо зараз на стрімінговому сервісі Apple TV+. Спершу йдеться про експеримент на Міжнародній космічній станції. Проте згодом в історії з’являються містичні та достатньо сумнівні з погляду науки й украй тривожні речі. Ми подивились перші п’ять серій та готові поділитися оглядом із фанатами наукової фантастики.

Серіал «Сузір'я»
Серіал «Сузір’я»

Серіал «Сузір’я»

21 лютого 2024 року на стрімінговому сервісі Apple TV+ стартував показ фантастичного серіалу «Сузір’я». Серії виходять щотижня і загалом їх має бути 8, тож поки що однозначно сказати, куди автори виведуть сюжет у фіналі, неможливо.

Серіал має доволі цікавий акторський склад: головна роль дісталася шведській акторці Нумі Рапас («Сім сестер», «Чорний краб»),  а науковця NASA втілив Джонатан Бенкс, відомий за участю у серіалі «Пуститися берега».

Проте історія доволі цікава і стосується космосу, тож для тих, хто вагається чи вартий серіал перегляду, ми розповімо, що там відбувається і проаналізуємо його з погляду науки. 

МКС в серіалі показана цілком реалістично
МКС в серіалі показана цілком реалістично

Події розгортаються на Міжнародній космічній станції. Загалом вона показана дуже реалістично, як і виходи у відкритий космос, і космічний корабель «Союз», і те, як відбувається його повернення на Землю. Зокрема, в одному з епізодів розповідається, що просто відстикуватися та зійти з орбіти він не може, для маневрів необхідні параметри входу в атмосферу, які весь час змінюються.

Щоправда, одразу впадає в око, що на станції перебуває п’ятеро астронавтів. Зараз таке фактично неможливо, бо екіпажі прибувають або на тримісних «Союзах», або на чотиримісних Dragon. Проте це — лише дрібниці у порівнянні з тим, що відбувається далі.

Дивні речі

А показують там справді дивні речі. Починається все достатньо буденно — з фізичного експерименту, який астронавти виконують на прохання науковців. Нічого незвичного в цьому немає, на МКС це справді рутинна робота. Однак на момент проведення досліду у станцію щось врізається. Звичайно, таких збігів не буває, тим більше, що невдовзі головна героїня, астронавтка Йоханна Еріксон, встановлює, що МКС пошкодило тіло жінки у радянському космічному скафандрі.

У серіалі станцію пошкодила мертва радянська космонавтка
У серіалі станцію пошкодила мертва радянська космонавтка

Проте відверта чортівня на екрані тільки починається і не закінчується навіть тоді, коли у другій серії усі члени екіпажу опиняються на Землі. Бо появи привидів, провали в пам’яті й дивні збіги та невідповідності ідуть нескінченною вервечкою.

У серіалі все це пояснюється несистематично і плутано, але розібрати події на складові цілком можливо. Перше — це різноманітні теорії змови. Зокрема, тема радянських космонавтів, які загинули на орбіті й були постфактум викреслені з усіх документів, використовується на повну, хоча прямо про це автори серіалу не говорять. Також фігурують розповіді, що чим вище підіймаєшся над Землею, тим більше дивних речей навколо відбувається, записи-привиди, коли нібито радисти у шумі перешкод чують осмислені слова, і, звичайно ж, те, що астронавти щось надзвичайне бачили на орбіті.

Маргінальна наука

Другий елемент, на якому базується розповідь у серіалі «Сузір’я», — теорії різного ступеня науковості. Усі вони так чи інакше витікають з принципу невизначеності Гейзенберга. Він говорить про те, що стан елементарної частинки визначається в той момент, коли дослідники його визначають. З цього витікає кілька цікавих гіпотез.

Перша з них — квантова заплутаність. Це цілком реальне явище: якщо ми візьмемо якусь частинку в невизначеному стані й розділимо її на дві, а потім визначимо характеристику однієї з них, то у другої вона визначиться в ту саму мить, в яку це відбулося з першою.

Теорії, згідно з якими інтерференційну картину можуть бачити лише деякі люди наука не розглядає
Теорії, згідно з якими інтерференційну картину можуть бачити лише деякі люди, наука не розглядає

При цьому стан другої частинки повністю визначатиметься станом першої. Квантова заплутаність — цілком собі доведене явище, але чи може вона проявляти себе у спосіб, показаний в серіалі, чи взагалі якось суттєво впливати на процеси у макросвіті, вчені наразі не впевнені.

Друга теорія, яка стосується принципу невизначеності Гейзенберга, — багатосвітова інтерпретація квантової механіки авторства Г’ю Еверетта. Прямо про неї у серіалі досі не говорили, проте натякали достатньо прозоро.

Ця теорія говорить, що в момент визначення квантового стану будь-якої частинки реалізується не один випадковий, а одразу всі можливі варіанти подій. Тільки кожен із них потрапляє у свій окремий Всесвіт. Таким чином наша реальність весь час розгалужується й існує нескінченна кількість її варіацій.

Теорія ця дуже популярна у любителів містики та фантастики, а ось вчені ставляться до неї як до маргінальної. Річ у тім, що вона не відповідає одному з головних правил побудови науки — критерію спростовуваності Поппера.

Тема двійників займає важливе місце в серіалі
Тема двійників займає важливе місце в серіалі

Усяка наукова теорія повинна передбачати можливість такого експерименту, один із результатів якого однозначно свідчитиме про те, що вона не правильна. А у випадку багатосвітової інтерпретації квантової механіки ми цього зробити принципово не можемо.

Крім того, у серіалі висловлюється ідея, що різні люди можуть бачити різні речі навіть у вже оброблених даних експерименту, і це пояснюється не їхнім психологічним станом, а тим, що світ справді різний, залежно від того, хто на нього «дивиться».

Наука цей принцип взагалі відкидає. Пізнаваність світу базується на повторюваності результатів. Тому в ситуації, коли одна людина бачить інтерференційну картину, а інша — ні, варто згадувати не про фізику, а про психіатрію.

А от у серіалі всі ці речі стають реальними. Чи нереальними. Бо навіть самі герої так і не змогли відповісти собі, чи дійсно усі дивні речі навколо відбулися, чи це так їхня психіка реагує на травматичні події й нестачу кисню. Та хай там як, а події навколо чим далі, тим більше починають нагадувати жахливий сон.

Політична складова серіалу

«Сузір’я» має ще один аспект, про який не можна не згадати, — політичний. І він там не менш неоднозначний, ніж науковий. З одного боку, головна героїня Йоханна Еріксон — астронавтка не NASA, а саме Європейської космічної агенції. І це досить рідкісний випадок, коли у серіалі про космос представники цієї організації відіграють ключову роль, а не посунуті на другий план.

Головна героїня серіалу — шведська астронавтка
Головна героїня серіалу — шведська астронавтка

У серіалі хоча і відчувається, що ESA багато в чому залежить від «старших партнерів» (NASA та «Роскосмосу»), все ж і сама по собі — цілком серйозна організація, про що теж згадують нечасто.

Ще цікавіше те, що головна героїня — шведка, адже зазвичай представниками ESA у фільмах виступають німці, французи чи італійці, ніби інші країни не є учасниками цієї організації. У серіалі навіть звучить шведська мова і відіграє певну роль.

З іншого боку, не можна не помітити, що у «Сузір’ї» ESA продовжує активно співпрацювати з росією і не бачить у цьому жодних проблем.

Астронавти у серіалі не просто вимушено ділять простір МКС із представниками країни-агресорки, як це відбувається в реальності, вони — фактично один з ними екіпаж і навіть друзі. Та й загалом «Роскосмос» у серіалі здається цілком пристойною організацією. Якщо його і показують з якогось негарного боку, то й NASA — з не набагато кращого.

Проте в цілому серіал все ж можна дивитися. Напружують у ньому не стільки «хороші росіяни», скільки саме атмосфера містики та горору. Хоча, можливо, багато кому саме це і сподобається.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine