Що відбуватиметься під час осіннього рівнодення

22 вересня відбудеться рівнодення, яке для Північної півкулі Землі буде осіннім. Цього дня Сонце перетне небесний екватор. Що ж до того, що день та ніч триватимуть однаковий час, то тут усе набагато складніше.

Осіннє рівнодення наближається
Осіннє рівнодення наближається

Що таке рівнодення

Усі знають, що взимку світловий день займає меншу частину доби, а влітку — більшу. З цього випливає, що в році також мають бути два моменти, коли тривалість світлої та темної частин доби буде однаковою. Ще в давнину, спостерігаючи за нашим світилом, вчені встановили, що навесні це стається 20 березня, а восени — 22 вересня. Вони визначили, що весняне рівнодення відбувається, коли Сонце перебуває в сузір’ї Овна, а осіннє — коли воно у Терезах. Зрештою, знаки відповідних сузір’їв стали позначати його точки. Приблизно так зазвичай пояснюють, що собою являють ці два моменти астрономічного року.

Однак насправді у наші дні все це трохи не так. І перше, що треба сказати: знаки Овна та Терезів нам брешуть. Сонце справді колись перебувало у цих сузір’ях під час рівнодень, але відтоді, внаслідок прецесії вісі Землі, ці точки «переповзли» у Риби та Діву відповідно. Тож прийняте позначення — скоріше данина традиції.

Зміна сонцестоянь та рівнодень
Зміна сонцестоянь та рівнодень. Джерело: Encyclopedia Britannica

Рівнодення у різних місцях на Землі

Ще одна річ, яку треба пам’ятати про вересневе рівнодення — воно є осіннім в Україні, Великій Британії, США та інших країнах Північної півкулі. Тут дійсно після нього ночі стають довшими за дні. А ось у Південній півкулі, наприклад, в Австралії та Антарктиді, воно є весняним і знаменує собою перехід від темряви до світла.

Що ж до тривалості світлового дня 22 вересня, то вона складає не рівно 12 годин, як це мало б бути теоретично. Насправді округлість Землі та наявність у неї атмосфери призводять до «подовження» дня, яке тим сильніше, чим далі від екватора перебуває спостерігач. Обрій виходить ніби «заниженим», а атмосфера нашої планети викривлює сонячні промені. Ще одна причина більш тривалого світлового дня криється у самому його визначенні. Початком світлої частини доби вважається той момент, коли край Сонця тільки-но з’явився над горизонтом, а кінцем — коли увечері за обрієм сховалися останні промені. Така хитрість подовжує день на кілька хвилин. У реальності на широті України день зрівняється з ніччю тільки 25 вересня.

Особливо сильно ефект зміщення рівнодення відчувається на полюсах Землі, де панує зміна дня та ночі, які тривають по пів року. Теоретично саме 22 вересня на Північному полюсі Сонце має востаннє ховатися за обрієм, а на Південному — вперше за пів року сходити над ним.

Проте насправді над Північним полюсом воно заходить лише за дві доби після цього, а над Південним сходить на дві доби раніше.

Схема атмосферної рефракції
Схема атмосферної рефракції. Джерело: Вікіпедія

Астрономічне рівнодення

Через усі ці проблеми з визначенням моменту світанку та заходу Сонця у різних регіонах Землі, вчені вже давно відмовилися від наведеного на початку статті визначення. Замість цього рівноденням називають момент, коли центр Сонця перетинає небесний екватор. Останній є лінією, яка рівновіддалена від двох точок, де з небесною сферою перетинається уявна вісь обертання нашої планети.

Такий підхід дозволяє з точністю до хвилин та секунд встановити момент рівнодення, який буде однаковим незалежно від того, в якій точці Землі ви перебуваєте. Однак при цьому сам цей час може з року в рік відрізнятися настільки, що іноді осіннє (для Північної півкулі Землі) рівнодення настає не 22, а 23 вересня, а у виключних випадках може припадати навіть на 21 чи 24.

Причин, чому так буває, кілька. Перша і головна — один оберт Землі навколо Сонця триває не рівно 365 днів, а майже на 6 годин більше. Відповідно, щороку момент рівнодення зміщується на цю величину, а у високосний рік «стрибає» назад.

Астрономічне рівнодення
Астрономічне рівнодення. Джерело: Вікіпедія

Однак не тільки це призводить до зміщення часу настання рівнодення. Свій внесок робить і той факт, що Земля, якщо бути максимально точним, обертається не навколо Сонця, а навколо центру мас системи. А він може дуже сильно зміщуватися відносно нашого світила. Причиною цього переважно є великі планети — Юпітер та Сатурн, чия гравітація впливає на нього.

Що ж до цього року, то у ньому рівнодення дійсно припадає на 22 вересня. Його точний час — 15:43 за Києвом.

Апарат NASA неконтрольовано обертається після пошкодження сонячного вітрила
Що може розповісти про еволюцію світил дослідження зоряного скупчення?
Лід і вогонь: супутник сфотографував найпівденніший вулкан у світі
Астрономи знайшли на небі Темного Вовка
Захоплива панорама: Perseverance вперше побачив кратер Єзеро з висоти
Телескопи James Webb і Hubble вивчили «моторошну» пару галактик
Штучний інтелект навчили розуміти роботи астрономів минулого
Як турбулентність прискорює народження зір
Вихід із космічних перегонів: Boeing шукає покупців для провального Starliner
Два дні до кінця: телескоп NASA впаде на Землю на початку листопада