Що станеться, якщо космічний корабель залетить у чорну діру

Науковці спробували відповісти на питання, що станеться, якщо корабель з так званим варп-двигуном залетить у чорну діру. Цей теоретичний спосіб пересування потенційно здатний переміщувати об’єкти зі швидкістю, більшою за світлову. Фізики припустили, що в певних умовах космічний апарат зможе пережити таку зустріч.

Варп-двигун
Варп-двигун. Джерело: phys.org

Варп-двигун

Чорні діри — це області простору з настільки сильною гравітацією, що ніщо, включно зі світлом, не може вирватися з них. В останні роки вчені багато дізналися про них. Але досі вважається, що якщо щось і перетне сферу Шварцшильда, то шляху назад вже не буде. Проте в нещодавно опублікованому дослідженні висловлюється думка, що такий об’єкт все ж може існувати.

Йдеться про так званий варп-двигун. Як відомо, ніщо у Всесвіті не може рухатися швидше за світло. Через це будь-яка подорож між зорями має тривати роками й десятиліттями. Проте теоретично існує спосіб обійти це обмеження. Достатньо помістити космічний корабель у своєрідну «бульбашку» з викривленого простору.

У такому випадку він зможе рухатися швидше за світло, формально не перевищуючи цю константу. Хоча переважно варп-двигун асоціюється з науковою фантастикою, ще у 1994 році фізик Мігель Алькуберре довів, що він цілком можливий.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №1 2021 (182)

До товару

Щоправда, для його створення необхідне ціле море енергії й виконання кількох дуже екзотичних умов, але саму можливість обійти таким чином обмеження теорії відносності це не скасовує. Тож тепер вчені зацікавилися, що буде з подібним кораблем після зустрічі з чорною дірою.

Що показали дослідження

Загальна відповідь, яку отримали вчені: «так, корабель із варп-двигуном може пережити зустріч із чорною дірою і навіть після цього опинитися за її межами, однак для цього мають бути виконані певні умови».

Перша з них — це сама чорна діра, яка має бути класичною шварцшильдівською. Тобто вона не повинна обертатися і мати електричний заряд. Це своєрідна ідеалізована модель, проте науковці впевнені, що чимало реальних об’єктів можуть їй відповідати. Хоча низка інших — точно ні.

Друга умова — сам корабель хоча і має перебувати всередині активної варп-бульбашки, він має рухатися зі швидкістю, меншою за світлову. В такому випадку варп-поле може певним чином злитися зі сферою Шварцшильда без наслідків для об’єкта всередині. Навпаки, витрати «від’ємної матерії», яка живить бульбашку, значно зменшуються.

Оскільки чорна діра та бульбашка варп-двигуна виявилися дуже схожими за своїми властивостями, науковці припустили, що дослідження в цій галузі можуть призвести до утворення чорних дір у лабораторних умовах.

Щоправда, результати математичних побудов залишають більше питань, ніж дають відповідей. Наприклад. вони свідчать що варп-поле може «стирати» горизонт подій і ми можемо таким чином передавати інформацію зсередини чорних дір. А це дещо суперечить деяким уявленням про них. Отже, якщо варп-двигуни таки можливі, то ми поки що уявлення не маємо, як вони мають діяти з точки зору термодинаміки.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів