Що цікавого астрономи бачать у сузір’ї Близнят

Астрологи стверджують, що 22 травня Сонце увійшло в сузір’я Близнят. Астрономи ж знають, що насправді воно там опиниться лише 21 червня, а поки ж наше світило тільки почало переміщуватися Тельцем. До речі, на відміну від астрологів, люди, які вивчають зоряне небо, справді можуть розповісти про нього багато цікавого.

Сузір'я Близнят
Близнята

1. Чому «Близнята»?

Хоча для української мови зараз більш притаманною є форма «близнюки», в астрономії ще з давніх часів закріпилася форма «Близнята». Саме її слід вважати правильною.

Ця назва з’явилася ще в часи стародавніх шумерів, які першими побачили у групі зір силуети двох чоловіків. У їхньому уявленні це були боги-близнюки Лугальгірра та Масламтае. Перший був богом чуми, а другий — підземного царства мертвих.

Від мешканців Месопотамії цю ідею перейняли стародавні греки. Вони бачили у сузір’ї братів-Діоскурів — Кастора та Полукса, двох героїв античної міфології, які здійснили чимало подвигів і були дуже вірними один одному.

2. Яка зоря сузір’я Близнят є найяскравішою?

Коли говорять про сузір’я Близнят, то як найяскравішу згадують не одну зорю, а пару Кастор і Поллукс, які розташовані поруч. Насправді ж більший блиск має друга з них. Її зоряна величина складає 1,14, що робить Поллукс 17-ю за яскравістю зорею земного неба. Насправді це світило являє собою найближчий до нас помаранчевий гігант. За радіусом він у 8,8 раза більший за Сонце, а його маса на 47% перевищує сонячну.

У 2006 році у Полукса виявили планету — гарячий газовий гігант, що за масою у 2,3 раза перевищує Юпітер. Його середня відстань від центральної зорі складає 1,64 а.о., один оберт навколо неї він здійснює за 590 діб.

3. Чи дійсно Кастор і Поллукс розташовані поруч?

Хоча на небі дві найяскравіші зорі Близнят здаються дуже близькими (кутова відстань між ними складає 4,5°), вони не є гравітаційно пов’язаними, й насправді у просторі їх розділяє близько 18 світлових років. При цьому Кастор сам по собі є кратною системою, що складається мінімум із шести окремих компонент: двох білих зір, що обертаються навколо спільного центру мас, і чотирьох червоних карликів, які кружляють навколо них у складному танці.

Проте є у Близнятах і справді близька пара. Йдеться про зорю U цього сузір’я. Ця система розташована на відстані 280 світлових років від нас і складається з білого та червоного карликів. Вони обертаються один навколо одного з періодом трохи більш ніж 4 години, при цьому між ними існує перетікання речовини.

Цю систему називають «карликовою новою», через те, що в ній із різною періодичністю відбуваються спалахи, які за механізмом свого виникнення нагадують класичні нові, але при цьому набагато слабші.

4. Яка зоря Близнят є найближчою до нас?

Найближчою до нас зорею сузір’я Близнят є Gliese 251, яка також має назви Wolf 294 та HD 265866. Вона перебуває на відстані 18,2 світлового року та являє собою достатньо великий червоний карлик.

Маса та радіус Gliese 251 оцінюються у 36% сонячної, а її світність складає лише 1,7% відповідного показника нашого світила. Тому цю зорю не видно навіть у любительські телескопи. Температура її поверхні складає 3500° C, що є достатньо типовим для подібних об’єктів.

2019 року астрономи оголосили, що знайшли біля Gliese 251 два кандидати в екзопланети. Щоправда, вже наступного року їхнє існування спростували, проте виявили інше небесне тіло, яке обертається навколо цієї зорі за 14 діб. За масою воно вчетверо перевищує нашу рідну планету і, швидше за все, є теплою суперземлею.

5. Що таке Гемінга?

Саме в сузір’ї Близнят розташована одна з найближчих до нас нейтронних зір. Відстань до неї від Сонця складає близько 800 світлових років. Вона була відкрита 1975 року й отримала назву «Гемінга». Тоді вчені не одразу змогли ідентифікувати, що це таке, тим більше, що візуально ототожнити джерело сигналу з видимим об’єктом так і не вдалося.

Власне, на це вказує назва об’єкта, яка на ломбардському діалекті італійської мови означає «цього там немає». Лише 1992 року у Гемінги виявили високочастотні пульсації, які дозволили встановити, що вона є пульсаром. На думку вчених, цей об’єкт є залишком наднової, що спалахнула близько 300 тис. років тому.

Походження незрозуміле: на Марсі виявили найдивнішу геологічну знахідку
Firefly Aerospace назвала місце пусків ракети Alpha зі східного узбережжя США
Приховані сили термосфери: вітри на межі з космосом нагадують береговий бриз  
ГУР МО використовує супутник ICEYE для ураження техніки окупантів
Знайдена найкраща форма цеглин для побудови бази на Місяці 
Falcon Heavy вирушає в небо: найкращі фото десятого запуску надважкої ракети
Вчені розгадали загадку незвичного полярного сяйва 2022 року
Вихід у відкритий космос зупинили через витік зі скафандра
У зібраних зразках Perseverance на Марсі міститься справжній скарб
Епічний схід Полуничного Місяця потрапив на фото