Серед прихованих зір виявили «старих курців» та «галасливих немовлят»

Астрономи вивчали зорі, які з різних причин приховані від нас газом та пилом. Вони виявили, що до цієї категорії належать геть різні світила. Деякі з них народилися вчора за космічними мірками. Інші ж надзвичайно старі.

Диск газу навколо новонародженої зорі
Диск газу навколо новонародженої зорі. Джерело: phys.org

Шукаючи «приховані» зорі

Вчені вже достатньо давно знають, що у Чумацькому Шляху є зорі, які практично не помітні у видимій частині спектра, попри те, що загалом вони достатньо великі та яскраві. Нещодавно науковці знайшли їхній новий різновид, який прозвали «старими курцями».

Міжнародна група науковців на чолі з професором Філіпом Лукасом із Гартфордширського університету зробила своє революційне відкриття після моніторингу майже мільярда зір в інфрачервоному світлі під час 10-річного дослідження нічного неба. Почалося все з того, що вони виявили десятки рідкісних новонароджених світил, відомих як протозорі. Вони перебувають на початковій стадії свого існування і все ще збирають газ зі свого оточення.

Саме тому більшість з них і приховані від очей у видимому світлі великою кількістю пилу і газу в Чумацькому Шляху, але інфрачервоне світло може проникати крізь ці хмари, дозволяючи вченим побачити їх вперше.

Мета нового дослідження

Астрономи з Великої Британії, Чилі, Південної Кореї, Бразилії, Німеччини та Італії провели свої дослідження за допомогою телескопа VISTA (Visible and Infrared Survey Telescope). Їхньою метою був особливий тип протозір, на яких відбуваються потужні спалахи. В цей момент вони нагадують галасливих немовлят, на яких важко не звернути уваги.

Ці спалахи відбуваються в диску матерії, який повільно обертається і формує нову сонячну систему. Вони допомагають новонародженій зірці в центрі зростати, але ускладнюють формування планет. Команда виявила 32 спалахи протозір, які збільшили свою яскравість щонайменше в 40 разів, а в деяких випадках — у понад 300.

Більшість спалахів все ще тривають, що дозволило астрономам вперше проаналізувати велику партію цих загадкових подій протягом їхньої еволюції – від початкового спокійного стану, через пік яскравості і до стадії спаду.

Несподівані результати дослідження

Проте головна новина ще була попереду. Поблизу центру Чумацького Шляху вчені виявили 21 зорю, що випромінювала переважно у червоній частині спектра. Найцікавіше, що протягом 10-річного спостереження вони демонстрували періодичні спалахи активності. Це було дуже схоже на «галасливих немовлят», проте ними ці світила не є.

Аналіз спектрів семи з цих зір у порівнянні з даними попередніх досліджень дозволив зробити висновок, що вони насправді є новим типом червоних гігантських світил. Професор Данте Мінніті з Університету Андреса Белло (Чилі), засновник дослідження, сказав: «Ці літні зорі сидять тихо роками або десятиліттями, а потім випускають хмари пилу абсолютно несподіваним чином. Кілька років вони здаються дуже тьмяними й червоними, настільки, що іноді ми їх взагалі не бачимо».

Ще одна підказка щодо цього нового відкриття полягає в розташуванні цих спадаючих гігантських зір. Вони сконцентровані у найглибшій частині Чумацького Шляху, відомій як ядерний диск — регіоні, де зорі зазвичай багатші на важкі елементи, ніж деінде.

Це має полегшити конденсування частинок пилу з газу у відносно холодних зовнішніх шарах червоних гігантських світил. Однак як це призводить до викиду клубочків густого диму, які спостерігала команда, залишається загадкою. Речовина, що викидається зі старих гігантів, відіграє ключову роль у життєвому циклі елементів, допомагаючи формувати наступне покоління зір і планет.

Вважалося, що це відбувається в основному в добре вивченому типі зір, які називаються змінними типу Міри Кита. Однак відкриття нового типу світил, які викидають матерію, може мати велике значення для поширення важких елементів у ядерному диску і багатих на метали регіонах інших галактик.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine