Через швидке збільшення кількості супутників і уламків на навколоземній орбіті космічний простір стає небезпечнішим з кожним роком. Нещодавно компанія NanoAvionics повідомила про пошкодження свого супутника MP42, який під час чергового селфі виявив отвір у сонячній панелі, розміром приблизно 6 мм. Ймовірно, він виник від зіткнення із космічним сміттям або мікрометеороїдом, однак точну причину визначити важко.
Останнє селфі MP42 зробив у квітні 2023 року, тому пошкодження могло з’явитися протягом останніх півтора року. Попри отвір у панелі, супутник продовжує стабільно працювати, а телеметрія не виявила зниження генерації живлення.
NanoAvionics підкреслює, що це випадок наголошує на важливості відповідальних космічних операцій та розвитку стійких супутників, адже орбітальне сміття несе серйозну загрозу іншим апаратам. Система спостереження Міністерства оборони США наразі відстежує понад 27 тис. уламків на орбіті, проте існує ще більше дрібних фрагментів, які залишаються непоміченими.
Нещодавно на орбіті розпався супутник зв’язку, створивши хмару з майже 500 уламків. Через таку небезпеку Міжнародна космічна станція з 1999 по 2022 рік здійснила 32 маневри для уникнення зіткнень із космічним сміттям.
MP42 було виведено на орбіту у квітні 2022 року за програмою SpaceX Transporter-4. Супутники NanoAvionics оснащені системами для контрольованого зведення з орбіти, що зменшує кількість довготривалого сміття. NanoAvionics закликає інші компанії застосовувати подібні технології для чистішого космосу та меншої ймовірності аварій.
Раніше ми повідомляли про те, як побудований компанією Boeing супутник зруйнувався на геостаціонарній орбіті.
За матеріалами nanoavionics.com