«Розповідь про красу космосу»: книга про МКС виграла Букерівську премію

Букерівську премію 2024 року виграла англійська письменниця Саманта Гарві за роман «Орбіта» (Orbital). Він розповідає про життя шести астронавтів, які перебувають на борту Міжнародної космічної станції.

Саманта Гарві зі своєю книгою на церемонії вручення Букерівської премії. Джерело: Alberto Pezzali/AP

Церемонія вручення премії відбулася в Лондоні, журі цього року очолював британський письменник і художник Едмунд де Ваал. За його словами, вони одноголосно віддали перевагу роману Гарві. Письменниця отримала приз у розмірі 50 тисяч фунтів стерлінгів.

«Орбіта» — це перша книга, яка виграла Букерівську премію, дія якої розгортається в космосі. Роман оповідає про один день із життя екіпажу МКС. Крім опису робочих буднів астронавтів, у книзі також представлено їхні роздуми про людство і саму Землю, що зачіпають усі можливі теми — від Бога до зміни клімату. Кожна глава роману охоплює один 90-хвилинний виток МКС навколо Землі, а за 24 години відбувається 16 витків.

Під час написання роману, Гарві спостерігала за безперервною прямою трансляцією з борту МКС. Вона почала роботу над книгою ще у 2010-х роках, але зупинилася приблизно після 5 тисяч слів, вважаючи, що їй не вистачає знань про таку складну тему, як космічні подорожі. На щастя, Гарві зуміла знайти в собі сили відновити роботу над романом і завершила його під час пандемії. Сама вона схарактеризувала свою роботу як своєрідну космічну пастораль — розповідь природи про красу космосу.

Книгу добре прийняли критики й вона стала найбільш продаваною роботою з шорт-листа Букерівської премії цього року у Великій Британії. Вона була продана в більшій кількості примірників, ніж три попередні лауреати Букерівської премії разом узяті до моменту їхнього успіху. «Цей компактний, але водночас чудовий за змістом роман запрошує нас спостерігати за красою Землі та водночас замислитися над індивідуальною та колективною цінністю кожного людського життя», — йдеться в заяві премії.

Також зазначається, що це другий, найкоротший роман в історії премії — в «Орбіті» всього 136 сторінок. Вона лише на чотири сторінки довша за «Офшор» Пенелопи Фіцджеральд, яка перемогла 1979 року.

За матеріалами BBC

Новини інших медіа
Галактичний дисбаланс: давня радіація «вбивала» планети в зародку
Різноманітність під ударом: NASA опинились під тиском нових указів адміністрації Трампа
Курйоз із Tesla Roadster у космосі виявив «діру» в захисті Землі від астероїдів
Зонд Ейнштейна виявив загадковий космічний вибух
Менше за Місяць: астрономи знайшли сліди найменшої екзопланети
Не кам’яні й не водні світи: астрономи виявили два «проміжні» мінінептуни
Hubble вперше помітив формування джета у квазара
NASA розробила самовідновлювані колеса для екстремальних умов Марса
Загадка мертвої галактики: швидкий радіосплеск збентежив астрономів
Загадковий навколоземний астероїд виявився шматком Місяця