Широкомасштабне вторгнення росії до України, яке розпочалося у 2022 році, продовжилося й у 2023-му. За тим, що відбувається, військові стежили за допомогою супутників. Частина цих знімків потрапила у медіа, і сьогодні ми публікуємо найважливіші з них.

Зима
Ще до початку нового року стало зрозуміло, що росіяни серйозно готуються до оборони захоплених територій. Нові окопи, траншеї та інші оборонні структури апарати на орбіті Землі фіксували ще з кінця осені минулого року.

Крім того, напередодні Нового року Україна почала завдавати удари по військових об’єктах росії. Інколи вони розміщувалися дуже далеко від кордонів з Україною, як, наприклад, база стратегічних бомбардувальників у місті Енгельс.

2023-й рік розпочався з феєрверка. Ракетним ударом рівно о 00:00 1 січня була знищена база окупантів, що розташовувалась на території технікуму в окупованій Макіївці. Кількість знищених російських солдатів тоді сягнула кількох десятків.
Однак на початку 2023 року головна увага була прикута до Бахмута та Соледара, де точилися жорстокі бої. Прикладом тут можуть слугувати знімки селища Опитне, яке вже на той момент було сильно пошкоджене.

Пізніше на їхні ж знімки потрапив і Соледар. На зображеннях, отриманих апаратом на орбіті, добре видно багатоповерхівки, що перетворилися на суцільні руїни внаслідок штурмів російських військ.

Весна
На початку весни Головне управління розвідки України підбило підсумки піврічного використання SAR-супутника компанії ICEYE. Вони відзвітували про 7321 об’єкт ворожої військової чи спеціальної техніки, виявлений за його допомогою.

Навесні битва за Бахмут вступила у нову фазу. Російські війська після багатомісячних штурмів змогли зайняти його територію, на якій більшість будівель перетворилася на руїни. Переконатися в цьому можна завдяки зробленим у травні супутниковим знімкам.

У травні 2023 року Google Maps оновив свої онлайн-карти для деяких міст України. Раніше це не робилося з питань інформаційної безпеки. Зокрема, супутникові знімки показали, який вигляд має «звільнений» росіянами Маріуполь.

Ще однією «гарячою» темою весни 2023 року було військове будівництво у Білорусі. Там готувалися чи то до відбиття атаки з боку України, чи то до контрнаступу, і з цією метою побудували «лінію Хрєніна».

Літо
Літо війни 2023 року розпочалося з масштабної техногенної катастрофи. З незрозумілих досі міркувань, росіяни підірвали греблю Каховської ГЕС. Цим вони викликали масштабну повінь та руйнування населених пунктів на Херсонщині. Усе це супутники приватних компаній відстежували надзвичайно оперативно.



Трохи пізніше стало зрозуміло, що гребля зруйнована повністю і Каховське водосховище невдовзі повністю зникне. Про наслідки катастрофи фахівці сперечаються досі, однак супутникові знімки того, що від нього залишилося, вражають.

Водночас росіяни почали готуватися до бойових дій на півдні. Свідченням цього є збільшення кількості гелікоптерів на аеродромі у Бердянську, яке зафіксував супутник.

Крім усіх цих подій, у червні 2023 року відбулося ще одне оновлення Google Maps. Завдяки цьому стало можливим оцінити масштаб руйнувань у Харкові, який тривалий час перебував безпосередньо на лінії зіткнення.

Невдовзі стало зрозуміло, що знищенням Каховської ГЕС росія може і не обмежитися. У червні 2023 року вона затопила поля поблизу від Токмака на Запоріжжі.

Ще одна важлива тема літа 2023 року — спроба лідера російських найманців Євгенія Пригожина захопити владу в росії. Сам заколот супутники сфотографувати не змогли. А от його наслідки, зокрема і появу в Білорусі таборів групи «Вагнер», — цілком.

Зрештою, і сам лідер «Вагнера» став об’єктом спостереження комерційних супутників. Точніше, уламки його літака, який зазнав аварії внаслідок вибуху на борту чи збиття зенітною ракетою.

В середині літа всі боялися, що росія повторить із Запорізькою АЕС те, що вона зробила з гідроелектростанцією. На даху однієї з будівель навіть помітили дивні предмети, в яких запідозрили вибухівку.

17 липня Україна завдала ударів по Кримському мосту. Їхні наслідки добре видно на супутникових знімках.

У серпні з’явилися знімки військового сховища в російському Сибіру. Вони показали відчутне зменшення техніки радянського періоду, яка там зберігається. Це є свідченням того, що держава-агресорка відчуває нестачу танків.

Осінь
Осінь 2023 року розпочалася з ударів ЗСУ по місцях базування окупантів. Уже 1 вересня з’явилися знімки результатів ураження техніки на аеродромі під Псковом.


Але на цьому все не закінчилося, а тільки розпочалося. 12 вересня у доках Севастополя було виведено з ладу десантний корабель «Мінськ» і підводний човен «Ростов-на-Дону».

А вже 13 вересня у тому ж Криму був знищений комплекс ППО С-400 «Тріумф».

20 вересня в Криму було знищено командний пункт російської армії.

Результати цих дій не примусили себе чекати. Вже у жовтні супутникові знімки показали, що росія відвела більшу частину своїх кораблів з Криму в Новоросійськ, на узбережжі Кавказу.

Тим часом знищення ворожої техніки продовжилося. У жовтні ті гелікоптери, що базувалися у Бердянську, сильно обгоріли після того, як ЗСУ атакували їх ракетами ATACMS.

Майже одночасно із цим було атаковано і аеродром під Луганськом.

Напередодні Нового року ЗСУ зробили українцям ще один подарунок, який помітили навіть з орбіти. Десантний корабель «Новочеркаськ» дуже красиво вибухнув і потонув після чергової атаки.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine