Роботизовані місії на Марс: стратегія NASA на наступні 20 років

NASA вдосконалила підхід до дослідження Марса автономними роботами, пропонуючи регулярні невеликі місії для розв’язання ключових питань до початку повноцінних пілотованих польотів для колонізації планети. Стратегія, розпланована на наступні 20 років, викладена в документі Expanding the Horizons of Mars Science, спрямована на запуск недорогих місій кожного вікна для запуску, максимально використовуючи комерційні та міжнародні партнерства.

Марс
Концепція посадкового апарата для Марса майбутнього. Ілюстрація: NASA / JPL-Caltech

Опублікована 11 грудня стратегія, яку остаточно затвердили після чорнового варіанта у березні 2023 року, стала більш деталізованою. Документ має 154 сторінки, замість попередньої 25-сторінкової презентації. За словами Еріка Янсона, директора NASA Mars Exploration, це суттєвий крок у плануванні майбутніх місій.

План дослідження

План зосереджується на науково обґрунтованій роботизованій програмі, окремій від програми повернення зразків, яка ще перебуває на етапі перегляду. Стратегія не включає пілотовані місії, але закладає основу для їхньої підготовки. Три основні наукові напрями програми:

  • пошук слідів життя;
  • підготовка до пілотованих місій;
  • вивчення Марса як динамічної планетарної системи.

Перша тема, «Дослідження життя на Марсі», шукає відповіді на питання про існування життя на Червоній планеті у минулому чи тепер. Друга, «Підготовка до дослідження Марса людиною», спрямована на ефективне використання людського часу на планеті. Третя, «Розкриття Марса як динамічної планетарної системи», фокусується на порівняльній планетології, щоб зрозуміти Марс так само глибоко, як Землю.

Більше місій до Марса

Програма передбачає регулярні місії з невеликими космічними апаратами. Вартість таких місій становитиме від 100 до 300 млн доларів. Ці апарати матимуть один або кілька приладів для розв’язання конкретних завдань, а більші місії зі складнішим обладнанням будуть запускатися рідше. Наприклад, посадковий апарат Mars Life Explorer планують включити до програми десятирічного огляду планетарної науки.

Ілюстрація марсохода майбутнього
Ілюстрація марсохода майбутнього. Ілюстрація згенерована Google Gemini

Для реалізації цих завдань NASA планує використовувати не лише власні місії, але й запускати корисні навантаження на комерційних чи міжнародних апаратах. Також агенція приділяє увагу модернізації інфраструктури на Марсі, включаючи ретранслятори зв’язку та системи знімкування. Наразі ці функції виконує апарат Mars Reconnaissance Orbiter, який працює майже 20 років.

Інвестиції в комерційні партнерства

Комерційні партнерства можуть відігравати важливу роль у виконанні плану. У травні NASA уклала контракт із дев’ятьма компаніями для вивчення можливостей доставлення вантажів на Марс і надання послуг зв’язку. Ерік Янсон зазначив, що комерційні дослідження є багатообіцяючими, але для їхньої реалізації потрібне державно-приватне партнерство.

Фінансування також є важливим елементом стратегії. У бюджеті NASA на 2025 рік передбачено 40 млн доларів на інвестиції у роботизовані технології. З них 30 млн буде спрямовано на внутрішні проєкти NASA, а решта 10 млн — на інноваційні проєкти з участю промисловості та наукових установ.

Таким чином, новий план NASA обіцяє регулярні та економічно ефективні місії для поглиблення наших знань про Марс і підготовки до майбутніх досліджень людиною.

Раніше ми повідомляли про те, скільки радіації отримає людина під час польоту на Марс.

За матеріалами spacenews.com

Новини інших медіа
Загадка мертвої галактики: швидкий радіосплеск збентежив астрономів
Загадковий навколоземний астероїд виявився шматком Місяця
У 3,5 раза ближче за Меркурій: обсерваторія SOHO показала рандеву комети із Сонцем
Планетарний локдаун: чи вплинула пандемія COVID-19 на температуру Місяця?
Ракети NASA пролетять крізь полярне сяйво
Blue Ghost показав який вигляд має сонячне затемнення в космосі
На далекій екзопланеті дмуть надзвукові вітри
Лебедина пісня C/2024 G3 (ATLAS): «привид» комети прикрасив небо над Атакамою
Китай хоче використати лазери для енергопостачання місячних місій
Супутниковий звʼязок 2025: коли стане доступним на смартфонах та скільки коштуватиме