Різка зміна планів New Horizons розлютила вчених

Майже 15 років зонд New Horizons борознить космічний простір, досліджуючи найвіддаленіші куточки нашої Сонячної системи після відвідин Плутона. Але тепер, коли апарат туди дістався, NASA несподівану змінила плани. Як повідомляють у космічній агенції, головна мета місії змінюється з вивчення таємничих об’єктів, що ховаються у Поясі Койпера, на дослідження навколишнього середовища на далеких відстанях від Сонця. Ця різка зміна планів дуже засмутила вчених, відповідальних за місію, повідомляє Gizmodo.

Ілюстрація апарату New Horizons
Ілюстрація апарата New Horizons

Наукова команда місії висловила розчарування пропозицією NASA, стверджуючи, що космічний апарат New Horizons функціонує та передає важливі дані зі своєї унікальної позиції з віддалених областей Сонячної системи. Він є п’ятим автоматичним розвідником, який досяг такої відстані після Voyager 1 і 2, а також їхніх попередників — Pioneer 10 і 11.

«NASA витратила майже мільярд доларів, щоб доставити цей апарат до поясу Койпера, а потім відвернула його від основної мети. Жоден космічний апарат ніколи раніше не досліджував пояс Койпера. І жоден більше не планує повернутися туди знову. Це рішення може стати кінцем будь-якого дослідження поясу Койпера, оскільки, щоб дістатися туди, потрібно чекати кілька десятиліть», — прокоментував рішення головний дослідник місії Алан Стерн.

У чому сенс зміни мети New Horizons?

Початкова мета місії полягала у вивченні крижаних світів, що ховаються на краю Сонячної системи й лишаються для нас загадковими. Тому зміна пріоритету викликає цікаве питання: навіщо змінювати основну мету?

New Horizons уже зробив великий внесок у наше розуміння Сонячної системи. Космічний апарат уважно вивчив крижану поверхню Плутона, розкривши деякі її таємниці. У 2019 році він також здійснив проліт повз цікавий об’єкт поясу Койпера під назвою Аррокот. Але зараз на шляху New Horizons закінчилися подібні об’єкти для майбутнього близького прольоту, тому старшим науковцям NASA все важче обґрунтовувати майбутні міжпланетні наукові місії.

Минулого місяця група експертів космічної агенції у своєму оглядовому звіті дійшла висновку, що New Horizons навряд чи отримає корисні дані від подальшого вивчення об’єктів поясу Койпера, оскільки апарату бракує ресурсів для довгострокових спостережень кривих блиску, необхідних для запропонованих цілей у галузі планетології. Простіше кажучи, NASA наразі прагне перетворити місію на геліофізичну.

Науковці проти

Але Алан Стерн і група науковців, які його підтримали, критикують рішення NASA змінити пріоритет місії, що готувалася майже 15 років. Разом з іншими членами наукової спільноти вони спробували переконати керівництво відомства змінити свою думку щодо перенаправлення місії.

«Ми проводимо геліофізичні спостереження кожного дня. Немає жодних причин обирати між цими двома речами. Космічний апарат може легко робити й те, й інше, без збільшення витрат. Ми вважаємо нерозумним використання бюджету NASA для відвертання місії від дослідження поясу Койпера», — пояснив Стерн.

Раніше ми повідомляли про те, як New Horizons показав нам Плутон і пояс Койпера.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine