Рентгенівський телескоп XMM-Newton зазнімкував «космічну конюшину»

Вчені дослідили дивовижний об’єкт, який надзвичайно схожий на лист конюшини. Насправді це колосальна структура, яка об’єднує у собі цілу групу галактик, які взаємодіють між собою. При цьому видно її лише на деяких довжинах хвиль. Тому дослідити її допоміг рентгенівський космічний телескоп XMM-Newton.

«Космічна конюшина»
«Космічна конюшина». Джерело: phys.org

«Космічна конюшина»

Німецькі вчені з Інституту позаземної фізики Макса Планка в Гархінге за допомогою кількох астрономічних інструментів, що працюють у рентгенівському діапазоні, зокрема і космічного телескопа XMM-Newton, змогли отримати зображення і дослідити дивовижний об’єкт, який нагадує лист конюшини.

Його формують чотири структури, які відомі в астрономії як «дивні радіокільця». Про їхнє існування науковці нічого не знали, аж поки у 2019 році їх не відкрив австралійський масив радіоантен ASKAP. На ньому вперше була застосована нова високоточна техніка отримання радіолокаційних зображень.

Найдивовижніше у «дивних радіокільцях» те, що ці велетенські структури зовсім не помітні у видимому світлі та багатьох інших діапазонах. А насправді вони простягаються на мільйони світлових років і всередині вчені знаходять цілі галактики.

Дослідження «конюшинного» радіокільця

Власне, головна теорія утворення «дивних радіокілець» полягає в тому, що їхнім джерелом є зіткнення кількох галактик. І дослідження «космічної конюшини» підтвердили це припущення. Всередині є не менше десятка окремих зоряних систем, які активно взаємодіють між собою.

Дослідники вирішили перевірити, чи видно «дивні радіокільця» у рентгенівському діапазоні. Попередній експеримент був здійснений за допомогою космічного телескопа eROSITA. Він справді зафіксував випромінення, що надходить від «конюшини». Тож дослідники зібрали більшу команду та застосували кілька потужніших інструментів.

Вони з’ясували, що «космічна конюшина» дійсно утворена саме зіткненням галактик. Цей процес нагріває міжзоряний газ до неймовірних температур у 8–9 млн градусів і той розлітається вусібіч у вигляді ударних хвиль. Ці ж процеси викликають випромінювання у багатьох ділянках електромагнітного спектра.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine