Рентгенівська карта неба від телескопа eROSITA

10 червня рентгенівський телескоп ART-XC, встановлений на борту обсерваторії Спектр-РГ, виконав свій перший огляд неба. Через два дні другий основний науковий інструмент апарата, телескоп eROSITA, також завершив виконання цього завдання.

З нагоди цієї події фахівці Інституту космічних досліджень Російської академії наук (ІКД РАН) опублікували складені за даними eROSITA дві карти небесної сфери. Одна з них охоплює діапазон енергій 0,3 — 0,7 кеВ, друга – 0,7 — 2,3 кеВ. На них зареєстровано близько півмільйона рентгенівських джерел.

Рентгенівська карта Чумацького Шляху в діапазоні енергій 03 — 07 кеВ. Джерело: ІКІ РАН

У ближчому до видимого світла діапазоні енергій (0,3 — 0,7 кеВ) добре видно залишки наднових спалахів та випромінювання «теплого» міжзоряного газу з температурою в сотні тисяч градусів, а також відносно близькі зорі з набагато потужнішими коронами, ніж у Сонце. Їхня кількість перевищує сотню тисяч. Привертає увагу «Північна Полярна Шпора» — найяскравіша та найбільш протяжна область Чумацького Шляху під час спостережень у м’якому рентгені. Добре видно темну смугу, яка простяглася вздовж головної площини нашої Галактики, де поверхнева яскравість рентгенівського випромінювання нижче, ніж у інших частинах карти. Це пов`язане з поглинанням низькоенергетичних рентгенівських променів газом та пилом, які містяться в галактичному диску.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

На карті, в діапазоні 0,7 — 2,3 кеВ, здебільшого проявляють себе позагалактичні об’єкти. Ми бачимо сотні тисяч ядер активних галактик та квазарів, випромінювання яких пов’язане з акрецією (падінням) речовини на надмасивні чорні діри та тисячі масивних скупчень галактик. Абсолютна більшість таких об’єктів знаходиться на відстанях, які перевищують мільярди світлових років. У цьому діапазоні також видно рентгенівські пульсари, акрецуючи білі карлики та інші типи галактичних джерел рентгенівського випромінювання.

Рентгенівська карта Чумацького Шляху в діапазоні енергій 0,7 — 2,7 кеВ. Джерело: ІКІ РАН

Яскравий регіон у центральній частині карти пов’язаний з випромінюванням гарячого газу та молодих об’єктів різної природи в областях зореутворення у сузір’ї Лебедя. Серед них залишок наднової Петля Лебедя, кілька планетарних туманностей та скупчень молодих зір, а також низка найвідоміших рентгенівських джерел, таких як чорна діра Лебідь X-1, нейтронні зорі Лебідь X-2 й X-3 та радіогалактика Лебідь А.

На окремому зображенні показаний центр Чумацького Шляху. Надмасивна чорна діра Стрілець А* знаходиться біля його правої межі в площині галактичного екватору. Це область багата рентгенівськими джерелами різної природи, але вони здаються розмитими через поглинання молекулярними хмарами, випущеного ними випромінювання.

Рентгенівська карта центру Чумацького Шляху в діапазоні енергій 03 — 20 кеВ. Джерело: ІКІ РАН

Телескопи «Спектр-РГ» продовжують роботу. Планується, що після наміченої на середину червня корекції орбіти та короткого калібрування, обсерваторія приступить до другого огляду неба. У найближчі 3,5 роки вчені сподіваються отримати ще сім таких карт. Підсумкова карта буде набагато докладнішою, ніж перша, внаслідок постійного збільшення експозиції та чутливості.

За матеріалами http://srg.iki.rssi.ru

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів