Рекордне число супутників і космічного сміття: ESA опублікувала звіт про ситуацію на навколоземній орбіті

Департамент ESA з космічного сміття опублікував щорічний звіт, присвячений ситуації на навколоземній орбіті. Він демонструє продовження трендів останніх років, які вже в найближчому майбутньому можуть призвести до несприятливих наслідків для світової космонавтики.

Рекордна кількість супутників

У 2023 році кількість об’єктів на навколоземній орбіті досягла рекордних значень. Засоби стеження ESA зафіксували понад 35 тисяч об’єктів діаметром понад 10 см. 9100 з них були робочими супутниками, решта 26 тисяч — космічним сміттям. При цьому, його реальна кількість набагато вища. За оцінками експертів, зараз на орбіті перебуває понад мільйон уламків діаметром від 1 до 10 см.

Збільшення кількості об’єктів на навколоземній орбіті. Джерело: ESA

Основний внесок у збільшення завантаженості навколоземної орбіти вносить рекордна кількість запусків корисного навантаження. 2023-й побив рекорд попереднього року за обсягом виведених вантажів. Переважна більшість із них — супутники великих комерційних угруповань зв’язку, головним чином — Starlink.

Збільшення кількості космічних запусків. Джерело: ESA

Дві третини всіх наявних супутників (понад 6 000) наразі розташовані на висотах 500–600 км. Ця тенденція збережеться і в майбутньому, оскільки більшість нових супутників, запущених у 2023 році, також спрямовуються на ці орбіти.

Збільшення ризиків зіткнень на орбіті

Збільшення кількості супутників і космічного сміття призводить до зростання кількості потенційно небезпечних зближень на орбіті. Зі свого боку це підвищує ризики катастрофічних зіткнень. Вони можуть призвести до виникнення так званого Синдрому Кесслера. Мова про ланцюгову реакцію зіткнень, яка на тривалий час зробить якісь із навколоземних орбіт непридатними для використання. Найнебезпечнішим у цьому плані зараз вважається орбітальний ешелон у 800 км. Там знаходиться багато старих супутників зв’язку. При цьому, на цій висоті земна атмосфера вже майже не впливає на космічні апарати, тому вони зможуть перебувати там сотні та тисячі років.

Розподіл небезпечних зближень за висотами орбіт. Джерело: ESA

Згідно зі звітом ESA, останніми роками також спостерігається зростання зусиль щодо дотримання правил, спрямованих на запобігання утворенню космічного сміття. Наразі близько 90 % ракет-носіїв на низьких навколоземних орбітах залишають їх відповідно до чинних стандартів. При цьому більш ніж половина повертається в атмосферу контрольовано. Також збільшилася кількість супутників, що зводяться з орбіти. Ще одним важливим фактором є поточне підвищення сонячної активності. Вона призводить до збільшення опору атмосфери, що сприяє прискоренню сходження об’єктів з орбіти.

Однак навіть усіх цих факторів недостатньо, щоб переломити загальну тенденцію. Навіть якби зараз людство повністю припинило всі запуски, популяція космічного сміття все одно продовжуватиме зростати через зіткнення між собою вже запущеними об’єктами. У цій ситуації єдиний варіант розв’язання проблеми — активні заходи з очищення орбіти та зведення найнебезпечніших фрагментів космічного сміття.

За матеріалами ESA