Рецензія на книгу «Нагострені леза» Наталії Ліщинської

Нещодавно друком вийшло велике фантастичне оповідання Наталії Ліщинської «Нагострені леза». Там вона змальовує майбутнє, в якому людство розселилося по всій Сонячній системі, винайшло штучний інтелект, але зіткнулося з новими викликами. Це розповідь про те, чому ця книга варта вашої уваги.

Книга «Нагострені леза»
Книга «Нагострені леза»

Чи буде майбутнє щасливим?

У серпні 2023 року у видавництві «Навчальна книга — Богдан» вийшло фантастичне оповідання Наталії Ліщинської «Нагострені леза». Дія в ньому розгортається у далекому майбутньому. Як не дивно, за цей час людство не знищило себе у війнах, агресивні тоталітарні режими зникли, голод подоланий, а люди розселилися по всій Сонячній системі.

З урахуванням того, що книга вийшла під час широкомасштабного вторгнення росії, таке бачення майбутнього декому може здатися занадто оптимістичним. Для української фантастики воно є дещо незвичним, традиційно наші автори мають значно песимістичніші погляди. Взяти для прикладу хоча б торішню «Колонію» Макса Кідрука, у якій існуванню Землі одночасно загрожують кліматичні проблеми й хвороби.

Насправді це припущення цілком відповідає науковим даним щодо того, як змінюється наш світ. Попри всі війни та теракти, кількість насильницьких смертей у ньому зменшується, а голод і хвороби поступово відступають.

До речі, у всесвіті «Нагострених лез» пандемія та військовий конфлікт всесвітнього масштабу теж були. Проте людство їх успішно минуло і тепер заслужено могло б насолоджуватися райським життям.

Електронний світ та штучний інтелект

Однак насправді над нашою цивілізацією нависла зовсім інша небезпека. Вчені вже давно створили штучний інтелект і здійснили завантаження свідомості людини у комп’ютер. І перше, і друге — речі цілком реальні з точки зору сучасної науки.

З тим, на що здатний ШІ, навіть у наші часи всі добре знайомі. У романі він теж не позбавлений недоліків. Наприклад, машина так і не навчилася самостійно ставити перед собою завдання, щоб вони не здавалися смішними з точки зору людини. А з іншого боку — він настільки добре прораховує все наперед, що якась імпровізація, хитрування чи брехня йому просто непотрібні.

Із завантаженням людської свідомості у комп’ютер все ще цікавіше. Тут не йдеться про звичну віртуальну реальність, коли всі наші п’ять відчуттів дурять синтезованими образами, імітуючи перебування десь іще. У книзі вона також присутня, але загрози несе не більше, ніж будь-яка психоактивна речовина в усі часи.

Завантаження свідомості — це повне перенесення людської особистості на електронний носій. Воно також розробляється вже не один рік, але наразі неясно навіть, який із підходів себе виправдає: копіювання структури нейронів і синапсів або ж реакцій, словника та спогадів конкретної людини.

У романі на читача з самого початку звалюють головний наслідок реалізації цієї технології. Люди отримують особисте безсмертя. Поки є комп’ютерна мережа, існуватиме і будь-яка особистість у ній. І це — лише початок головного конфлікту книги.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Цифрове рабство чи еволюція

Але особисте безсмертя оцифрованої особистості — лише один із наслідків завантаження свідомості. Авторка йде далі й питає, що буде, якщо штучний інтелект, який керує віртуальним світом, просто перестане емулювати й тіло людини, яке їй тепер не потрібне, і наш світ, який цьому тілу потрібний. Замість цього він помістить свідомість в абсолютно нове середовище, де будь-яка інформація та віртуальна модель завжди доступні, як і будь-які контакти з іншою особистістю.

Чи подобається вам дізнаватися відповіді на питання, що завжди вас непокоїли? А шукати відповіді на них разом із людьми, які цей процес не гальмують, а прискорюють? А як щодо спільних переживань з особистостями, які вам симпатичні?

Уявіть світ, де все це майже необмежено доступне кожному — і ви отримаєте «вірту» з «Нагострених лез». Не дивно, що навіть зі щасливого реального світу Землі майбутнього туди масово тікають люди. Більшість населення вже живе у віртуальній реальності, й не факт, що туди не перейде решта людства — попри спротив, який чинить частина героїв оповідання.

При цьому «вірта» має й інший бік. Оскільки особистості можна так легко завантажувати та з’єднувати між собою, то що заважає їх розібрати на частини? І така можливість у романі показана. В електронному світі ті, хто ставить правильні питання й допомагає їх розв’язати, ростуть і еволюціонують. А особистості, які вже й самі не знають, що тут роблять, опускаються на дно — і, зрештою, їх розбирають. З певної точки зору вони раби.

Питання про те, добре це чи жахливо, достатньо суперечливе. Адже, з одного боку, життя кожної людини священне, а з іншого — чи потрібне життя самій людині, якщо в ньому вже нічого не лишилося навіть тоді, коли все доступно?

Герої з майбутнього

Усе це ми бачимо очима кількох головних героїв. Усі погляди в романі є суб’єктивними, й саме це дозволяє як слід відчути світ. Бо навіть просто життя в реальному світі майбутнього дуже сильно відрізняється від нашого — настільки, що навіть чотирикутні будинки сприймаються героями як архаїзм.

Реальний світ читач бачить очима Вікторії та Дженні — матері й доньки, перша з яких веде зовсім неіграшкову війну з віртуальним світом, а друга намагається до нього приєднатися.

Тут варто згадати про мову оповідання. Авторка дуже вдало підбирає лексику своїх героїнь і не цурається словотворення. Один тільки термін «шінтик» на позначення персонального штучного інтелекту чого вартий.

Ще цікавіше спостерігати за їхніми суперниками. Наприклад, за особистістю, яка була зібрана у «вірті» зі шматків чотирьох інших і спочатку навіть не мала власного імені. Вона вибирається у реальний світ через завантаження у тіло. З її розповіді ми розуміємо, наскільки їй це важко. І найцікавіше — електронна істота зовсім не беземоційна. Почуття з неї так і фонтанують, але при цьому вони геть чужі для нас, бо людське тіло у реальному світі для неї — набір камер для тортур одна всередині іншої.

Куди йде людський розум?

Основна ідея книги стає очевидною десь ближче до її кінця. У Всесвіті від початку його існування панує смертоносний хаос. Проте життя — принаймні на Землі — змогло вижити й породити безліч форм. Одна з них стала людиною, наділеною розумом.

Людина використала свій розум для впорядкування світу. При цьому вона створила безліч нових проблем, але тим самим методом почала боротися з ними. Найімовірніше, в майбутньому людський розум еволюціонуватиме заради того, аби розв’язувати все нові та нові задачі. Не виключено, що на Землі він вирішить їх усі й потягнеться до недоступних раніше місць — планет Сонячної системи та всередину себе самого.

Як далеко він зможе зайти? Коли втамує свою спрагу шукати відповіді на питання та розв’язувати проблеми? Чи є для цього якісь внутрішні чи зовнішні перепони? Про все це дуже зручно думати, читаючи «Нагострені леза».

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів