Раз на століття схожі на Сонце зорі породжують велетенські вибухи

Науковці дослідили зорі, які дуже схожі на Сонце. Статистика показує, що раз на століття вони породжують велетенські вибухи, які є сильнішою версією добре знайомих нам сонячних штормів. І це значно частіше, ніж ми розраховували досі.

Вибухи на сонцеподібних зорях
Вибухи на сонцеподібних зорях. Джерело: phys.org

Спалахи на зорях

Люди давно вже звикли, що наше Сонце час від часу показує свій норов. На ньому часто відбуваються спалахи, які призводять до появи геомагнітних бур на Землі. Інколи вони досягають такої потужності, що викликають проблеми з електричними мережами. Однак зі слідів у деревах та гірських породах ми знаємо, що насправді вибухи можуть бути набагато сильнішими.

Науковці вирішили з’ясувати, наскільки ж насправді спотворене наше уявлення про власне світило, через те, що ми спостерігаємо його лише кілька десятиліть, які можуть виявитися аномально спокійними. Для цього вони вирішили зібрати статистику щодо зір, схожих на Сонце.

Вчені використали дані космічного телескопа Kepler. Він спостерігав за небом достатньо короткий період часу — лише з 2009 по 2013 роки. Зате в поле його зору в цей час потрапили мільйони зір. Тож в астрономів не було проблем із тим, аби відібрати серед них 56 450 сонцеподібних. Загалом дані свідчать про 220 000 років зоряної активності.

Сонцеподібні зорі вибухають раз на століття

При цьому вузьким місцем дослідження були саме нечіткість критеріїв «сонцеподібності». Вченим довелося відсіяти чимало ззовні схожих на наше світило зір, наприклад, через те, що їхня активність зумовлена присутністю у системі другого компаньйона зоряної маси.

Також спотворення даних можуть викликати космічне випромінювання, пролітаючі астероїди або комети, а також несхожі на Сонце зорі, які на зображеннях Kepler можуть випадково спалахнути поблизу тих, що цікавлять вчених.

Проте дослідникам все ж вдалося ідентифікувати 2889 суперспалахи, що сталися на 2527 зорях із 56 450 досліджених протягом вказаного періоду часу. Це означає, що подібні катастрофічні події на них відбуваються в середньому раз на століття.

Це надзвичайно багато. Адже наземні дослідження виявили сліди тільки 5 подібних подій, які сталися протягом останніх 12 тис. років. Найсильніша із них відбулася у 775 році н.е. Тобто досі статистика говорила про один суперспалах на 1500 років. Можливо, це свідчить про те, що Сонце — насправді дуже спокійна зоря. А можливо, ми просто більшість слідів просто не побачили.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
Загадка мертвої галактики: швидкий радіосплеск збентежив астрономів
Загадковий навколоземний астероїд виявився шматком Місяця
У 3,5 раза ближче за Меркурій: обсерваторія SOHO показала рандеву комети із Сонцем
Планетарний локдаун: чи вплинула пандемія COVID-19 на температуру Місяця?
Ракети NASA пролетять крізь полярне сяйво
Blue Ghost показав який вигляд має сонячне затемнення в космосі
На далекій екзопланеті дмуть надзвукові вітри
Лебедина пісня C/2024 G3 (ATLAS): «привид» комети прикрасив небо над Атакамою
Китай хоче використати лазери для енергопостачання місячних місій
Супутниковий звʼязок 2025: коли стане доступним на смартфонах та скільки коштуватиме