Рахунок на сотні: Сонце вкрилося рекордною кількістю сонячних плям

Обсерваторія SDO зазнімкувала кілька сотень видимих плям на Сонці. Це рекордне значення, як мінімум, за останні двадцять років.

Знімок Сонця, зроблений обсерваторією SDO 8 серпня 2024 року. Джерело: NOAA/SWPC/NASA

Сонячними плямами називають ділянки фотосфери, які мають темніший вигляд, ніж навколишня поверхня. Вони виникають унаслідок збурень окремих ділянок магнітного поля Сонця. Коли силові лінії «прориваються» крізь фотосферу в область корони, то пригнічують рух речовини, перешкоджаючи перенесенню енергії з внутрішніх областей назовні. У результаті температура в цих місцях знижується приблизно на 1500 градусів і вони здаються нам темнішими, ніж інша поверхня Сонця.

Плями на Сонці безпосередньо пов’язані з його активністю. Коли вона мінімальна, на всій сонячній поверхні може не бути жодної темної ділянки. Коли вона досягає максимуму, Сонце покривається великою кількістю плям. Вони продукують спалахи та корональні викиди маси — коли ті досягають Землі, це призводить до геомагнітних бур і полярних сяйв.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Зараз Сонце досягло максимуму чергового 11-річного циклу своєї активності. Він помітно перевершив очікування вчених. Так, у травні спалахи на Сонці призвели до найпотужнішої у 21 столітті геомагнітної бурі. А 8 серпня обсерваторія SDO зазнімкувала найбільшу кількість плям на Сонці за останні роки. За попередньою оцінкою Центру прогнозування космічної погоди їхня кількість становила 337. Востаннє таке велике число плям на Сонці спостерігалося в березні 2001 року.

Щоправда, поки це попередня оцінка. Дані все ще перебувають у процесі опрацювання — офіційна статистика буде опублікована наприкінці місяця. Вчені з Центру даних про сонячні впливи Королівської обсерваторії в Бельгії наразі нарахували 299 плям. Це найвищий показник із липня 2002 року.

Раніше ми розповідали про те, як збільшення сонячної активності призвело до припинення роботи телескопа NASA.

За матеріалами Space.com

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів