Китайські астрономи, які працюють із гігантським телескопом FAST, відкрили три нові пульсари. Ці нейтронні зорі розташовані у відомому скупченні Мессьє 15 і дуже швидко обертаються, дві з них роблять це менш ніж за 5 секунд, а ще одна — за мільйонні долі секунди.
FAST зробив відкриття у кулястому скупченні
Китайський радіотелескоп FAST має найбільшу у світі суцільну антену. Її діаметр складає 500 м. Нещодавно за його допомогою дослідники змогли відкрити три нові пульсари у старому і добре відомому кулястому скупченні Мессьє 15.
Пульсарами називаються нейтронні зорі — залишки наднових, котрі являють собою ядро зорі, що стиснулося до діаметра у кілька десятків кілометрів. Вони надзвичайно швидко обертаються і при цьому породжують змінний радіосигнал, який зазвичай чути значно краще, ніж самі пульсари видно.
Своєю чергою Мессьє 15 — одне з найкраще вивчених кулястих скупчень у Галактиці. Воно розташоване на відстані приблизно 35 700 св. років від нас, а його діаметр складає близько 88 св. років. У цій не такій вже великій сфері вміщується величезна кількість зір загальною масою майже 560 тис. мас Сонця.
Це дуже старе скупчення. Його вік сягає 12 млрд років. Ще раніше у цьому утворенні виявили 9 пульсарів. Ось чому китайські радіоастрономи вирішили до нього придивитися уважніше. Вони підозрювали, що всередині можуть ховатися раніше невідомі об’єкти, й не помилилися в цьому.
Три нові пульсари
Загалом вдалося ідентифікувати три раніше невідомі пульсари. Вони отримали позначення PSR J2129+1210J, PSR J2129+1210K та PSR J2129+1210L. Один із них є мілісекундним, а два інших — довгоперіодичними.
Мілісекундними називають пульсари, які обертаються з періодом у кілька мільйонних долей секунди. Зазвичай вони входять до складу тісних подвійних систем. Більша зоря при цьому перетворюється на нейтронну, а менша ще довго живить її своєю речовиною.
Саме таким є пульсар PSR J2129+1210J. Період його обертання становить 11,89 мс. Дві інші нейтронні зорі обертаються з періодами 1,93 та 3,96 с. При цьому їхнє положення досі точно не визначене. Однак вчені переконані, що вони не можуть перебувати далеко від центру скупчення.
За матеріалами phys.org
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine