Радар гравітаційних хвиль допоможе побачити невидимий Всесвіт

Якщо радіохвилі вловлює радар, а звук — гідролокатор, то як «подивитись» гравітаційні хвилі? Відповіддю може бути GRADAR («радар» гравітаційних хвиль) — потенційна технологія майбутнього, яка здатна використовувати відображення гравітаційних хвиль для картографування невидимого Всесвіту. Про свій винахід розповіли вчені у статті, прийнятій до рецензування у Physical Review Letters, повідомляє Science News. Шукаючи ці сигнали, вчені зможуть знайти темну матерію або тьмяні екзотичні зорі та дізнатися про їхні глибини.

Гравітаційні хвилі
Гравітаційні хвилі можуть бути перенаправленні масивними об’єктами, які дослідники колись зможуть використати як своєрідний гравітаційний «радар» для картографування невидимих об’єктів Всесвіту. Зображення: NASA

Гравітаційні хвилі вперше були виявлені 2015 року. Це рухливі хвилі у тканині простору й часу, які утворюють космічних масштабів катаклізми, наприклад, злиття чорних дір або нейтронних зір. Але вони мають іще одну властивість — можливість змінювати курс. Теорія гравітації Ейнштейна говорить, що простір-час спотворюється матерією, і будь-яка хвиля, що проходить крізь ці викривлення, змінить курс.

Ідея полягає в тому, що коли щось випромінює гравітаційні хвилі, частина сигналу приходить прямо на Землю, але деякі можуть прибути пізніше, як відлуння, після того, як вони пройдуть довший шлях, який огинається навколо зорі чи чогось дуже важкого. Вчені завжди вважали, що ці спізнілі сигнали, які називаються гравітаційними відблисками, мають бути надто слабкими, щоб їх виявити. Але фізики Крейг Копі та Гленн Старкман із Західного резервного університету Кейса у Клівленді (штат Огайо) зробили цікаве відкриття. Працюючи з теорією Ейнштейна, вчені підрахували, наскільки сильним буде сигнал, коли хвилі розсіюються через гравітаційне поле всередині самої зорі.

У разі якщо гравітаційні відблиски виявляться настільки сильними, астрономи могли б використовувати їх, щоб відстежувати нутрощі зір. З їхньою допомогою можна навіть побачити невидимий Всесвіт: масивні тіла в космосі, такі як темна матерія, або інші екзотичні об’єкти за горизонтом спостережуваного Всесвіту.

Нагадаємо, що раніше астрономи знайшли ознаки фонових гравітаційних хвиль.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Як у ранній Сонячній системі були розподілені метали
Земна атмосфера здатна захистити нас від близького спалаху наднової
Вони серед нас: вчені Гарварду припускають, що прибульці маскуються під людей
NASA витратить 19,5 млн доларів на запуск фальшивої зірки
Марсохід Perseverance доїхав до Світлого янгола
Подорож до Марса ціною нирок: організм людини не витримає міжпланетний переліт
В Англії екоактивісти облили фарбою стародавню обсерваторію
Кратери та іржа: TGO зазнімкував багату на метали ділянку на Марсі
Темою міжнародного хакатону NASA у 2024 році стане Сонце
Червоні та коричневі карлики: Дуже Великий телескоп знайшов приховані супутники яскравих зір