Пускова статистика 2019 р

27 грудня з китайського космодрому Веньчан було запущено важку ракету «Чанчжен-5» («Великий Похід 5»). Цей запуск став останнім космічним стартом у 2019 році.

Загалом минулого року було здійснено 102 орбітальні запуски — менше, ніж у 2018 р. (114 запусків), але більше, ніж у 2017 р. (91 запуск). Як і рік тому, перше місце дісталося Китаю. Загалом ця країна здійснила 34 космічні старти — на 5 менше, ніж у 2018 р. На цей момент вона практично завершила розгортання глобальної навігаційної системи Бейдоу-3. Також КНР вивела на орбіту велику кількість телекомунікаційних апаратів та супутників ДЗЗ.

Друге місце з 27 запусками (з урахуванням пусків ракети Electron із новозеландського космодрому Махія) посіли США. 13 стартів вважаються за компанією SpaceX. Щоправда, варто зазначити, що у 2018 р. вона провела 21 запуск. Спад обумовлений деякою стагнацією ринку геостаціонарних апаратів, а також затримками із розгортанням системи Starlink. Втім, представники компанії стверджують, що надолужать втрачене і у 2020 р. здійснять не менше 30 запусків.

Російська Федерація здійснила 25 запусків (з урахуванням “Союзів”, що стартували з космодрому Куру). Цікаво, що 2019-й став першим безаварійним роком для «Рокосмосу» з 2003 р. На Індію та Євросоюз довелося по 6 стартів, на Японію – 2. Для порівняння: у 2018 р. Росія здійснила 20 запусків, країни ЄС – 8, Індія – 7, Японія – 6.

Не всі космічні місії 2019 були успішними – невдачами завершилися запуски європейської ракети Vega, а також китайських ракет «Чанчжен-4C» та OS-M.

Але все ж таки головним «невдахою» минулого року став Іран. У січні та лютому він здійснив два запуски ракет «Сімург» та «Сафір», які так і не досягли орбіти. У серпні ісламська республіка розпочала підготовку до нового запуску. Проте цього разу до старту справа не дійшла: судячи із супутникових фотографій, носій вибухнув на стартовому майданчику під час проведення передпускового обслуговування.

Апарат NASA неконтрольовано обертається після пошкодження сонячного вітрила
Що може розповісти про еволюцію світил дослідження зоряного скупчення?
Лід і вогонь: супутник сфотографував найпівденніший вулкан у світі
Астрономи знайшли на небі Темного Вовка
Захоплива панорама: Perseverance вперше побачив кратер Єзеро з висоти
Телескопи James Webb і Hubble вивчили «моторошну» пару галактик
Штучний інтелект навчили розуміти роботи астрономів минулого
Як турбулентність прискорює народження зір
Вихід із космічних перегонів: Boeing шукає покупців для провального Starliner
Два дні до кінця: телескоп NASA впаде на Землю на початку листопада