Просто про складне | Яким буде найкоротший день року?

22 грудня відбудеться сонцестояння, яке у Північній півкулі буде зимовим. Для України це означає настання найкоротшого дня. Щоправда, йтиметься не про загальну довжину доби, а лише про тривалість її світлої частини. Ось кілька цікавих фактів про цю подію.

22 грудня — найкоротший день року в Україні
22 грудня — найкоротший день року в Україні

1. Чому цей день буде найкоротшим?

Причина того, що протягом року тривалість світлої частини доби то збільшується, то зменшується, полягає в тому, що вісь обертання нашої планети не зовсім перпендикулярна до площини екліптики. Кут між ними становить 66°34’.

При цьому положення осі обертання лишається незмінним протягом року, внаслідок чого наша планета нахиляється до світила то Південною, то Північною півкулями. І саме 21–22 грудня Земля проходить ту точку орбіти, у якій Північний полюс виявляється найсильніше нахиленим у бік, прямо протилежний до напрямку, де на нього чекають світло та тепло.

2. Чи всюди в Україні тривалість дня буде однаковою?

У Києві 22 грудня тривалість світлового дня становитиме майже рівно 8 годин. Однак Україна є достатньо великою, щоб на різних широтах ця величина в один і той самий день суттєво відрізнялася. На півночі, у Чернігові, у цей день тривалість світлої частини доби складатиме 7 год. 50 хв, натомість у Севастополі, на самому півдні Криму, — 8 год. 48 хв.

Щодо різниці між сходом і заходом, то для точок, що лежать на одній широті, Сонце перебуватиме над горизонтом однаковий час. Просто на сході України воно сходитиме й заходитиме раніше, а на заході — пізніше. Так, наприклад, у Луганську день триватиме з 7:13 до 15:30, а у Львові — з 8:19 до 16:25 за київським часом.

3. Чи є на Землі місця, де тривалість дня не змінюється впродовж року?

Загалом тривалість світлового дня 22 грудня залежатиме від того, на якій паралелі ви перебуваєте. Чим далі на північ — тим день ставатиме коротшим, аж поки ви не перетнете Північне полярне коло, за яким цього дня Сонце взагалі не зійде (точніше, центр сонячного диска не перетне лінію математичного горизонту).

Але якщо рухатися на південь, то тривалість світлої частини доби зростатиме. На екваторі вона становитиме рівно 12 годин (з урахуванням атмосферної рефракції — приблизно на 5 хвилин більше). На цій лінії тривалість світлового дня взагалі не змінюється, а Сонце завжди піднімається перпендикулярно до горизонту.

4. Де 22 грудня буде найдовшим днем?

У Південній півкулі сонцестояння 22 грудня, навпаки, буде літнім. Чим далі від екватора — тим світла частина доби ставатиме все довшою. Станція «Академік Вернадський» на Антарктичному півострові — крихітний шматочок України, де цей день буде найдовшим у році. Він триватиме 22 години 24 хвилини і 42 секунди.

Ніч перед ним буде настільки короткою, що справжня темрява взагалі не настане. Проте «Академік Вернадський» все ще не за Південним полярним колом. На станції «Амундсен-Скотт» (на Південному полюсі) Сонце в цей день взагалі не сідатиме, роблячи повний оберт на постійній висоті 23°26’ над обрієм.

5. Наскільки швидко після сонцестояння день почне збільшуватися?

Якщо ж повернутись у темну зимову Україну, то логічно було б зробити висновок: якщо цей день є найкоротшим у році — після нього тривалість світлої частини доби почне збільшуватися. Це дійсно так, хоча насправді ці зміни будуть достатньо повільними.

Наступний день, 23 грудня, буде довшим лише на кілька секунд. За тиждень тривалість світлої частини доби у Києві становитиме 8 год 3 хв. За два тижні, тобто вже після Нового року, Сонце світитиме на небі 8 год 10 хв. А за місяць час між світанком та заходом нашого світила за горизонт сягне 8 год 48 хв.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine