Просто про складне | Які літальні апарати придумав Леонардо да Вінчі

15 квітня виповнюється 572 роки з дня народження Леонардо да Вінчі. Він був не лише видатним художником, але й науковцем та винахідником. Багато хто взагалі вважає його людиною з майбутнього. Насправді це, звичайно ж, не так. Проте літальні пристрої, створені ним, дійсно заслуговують на те, аби придивитися до них докладніше.

Леонардо да Вінчі
Леонардо да Вінчі

1. Чому люди не літають як птахи?

Перший літальний апарат, який треба згадати у зв’язку з Леонардо да Вінчі — це орнітоптер, або ж махоліт. Зараз це слово популярне завдяки фільму Дені Вільньова «Дюна», проте це — не фантастична, а цілком реальна концепція, що протягом кількох століть лишалась основною в уявленні про те, як людина може навчитися літати.

Ідею орнітоптера Леонардо да Вінчі вигадав, спостерігаючи за птахами. Дійсно, якщо пернаті можуть літати, махаючи крилами, то що заважає це робити створеній людиною машині? Апарат геніального італійського винахідника так і лишився у кресленнях. Згодом люди неодноразово намагалися його реалізувати, проте навіть найкращі моделі не змогли пролетіти більш ніж кілька сотень метрів.

В теорії махальний політ дозволяє використовати енергію ефективніше, ніж літак із фіксованим крилом або гелікоптер. На практиці дорослій людині середньої ваги сили її м’язів вистачить лише на кілька хвилин польоту. Невеликі бензинові чи електродвигуни могли б розв’язати цю проблему, але з ними виникає інша проблема. При збільшенні довжини крила зусилля, яке треба передати йому для здійснення руху, в якийсь момент перевищує механічну міцність матеріалу. А будь-який привідний механізм, що стирчить над його поверхнею, чинить значний аеродинамічний опір. Тому будувати дрони-махольоти — цілком реальна, хоч і складна задача. А ось людині літати як птах не судилося.

2. Хто винайшов дельтаплан?

Хоч орнітоптери так і не вийшли зі стадії експериментальних апаратів, це не означає, що думки Леонардо щодо польоту виявилися повністю хибними. Да Вінчі також працював над концепцією апарату з нерухомим крилом.

Зокрема, серед його малюнків можна знайти й дельтаплан, хоча насправді подібні ідеї висловлювали ще раніше. Вперше прототип надлегкого планера у вигляді каркаса, обтягнутого тканиною, випробував німецький винахідник Отто Лілієнталь наприкінці XIX століття. А вже у 1950-х з’явилася звична нам сучасна конструкція.

3. Чи працює парашут Леонардо?

Крім дельтаплана, Леонардо да Вінчі вигадав парашут. На перший погляд, намальована ним конструкція у вигляді піраміди з чотирьох накрохмалених полотен тканини та брусків, що утворюють каркас внизу, здається занадто незграбною. Проте насправді її розмір більш-менш відповідає сучасним зразкам і вона, згідно з підрахунками, цілком здатна зупинити падіння людини з будь-якої висоти.

2008 року на створеному за кресленнями да Вінчі парашуті було здійснено спуск із висоти 650 м. За словами випробовувача, сам по собі цей спуск виявився цілком безпечним. Але конструкція, вигадана кілька століть тому, не дозволяє вільно керувати польотом, тому всі сучасні зразки використовують іншу форму.

4. Що заважає літати «гелікоптеру Леонардо»?

Одним із найвідоміших винаходів, створення яких приписують Леонардо да Вінчі, є гелікоптер. У його документах справді присутній малюнок дивовижного пристрою з відкритою платформою та гвинтовою поверхнею, обгорнутою навколо вертикальної щогли.

Насправді це свого роду вітрило — тканина, натягнута на каркас. Леонардо Да Вінчі абсолютно вірно підмітив, що якщо обертати її достатньо швидко, вона створить підіймальну силу. Він навіть описує, що побудував кілька маленьких моделей, проте про результати їхнього випробування не розповідає.

Насправді гелікоптер Леонардо да Вінчі повноцінно літати не може. Річ у тім, що обертання гвинта в один бік примушує платформу обертатися в інший. Вперше це з’ясували конструктори початку ХХ століття, зокрема й киянин Ігор Сікорський. Аби позбутися цього ефекту, має бути другий гвинт, який зазвичай розташовують на хвості апарата.

5. Чи проєктував Леонардо да Вінчі космічні кораблі?

А ось чого Леонардо да Вінчі ніколи не розробляв, так це космічного корабля. У його час ідеї космічного польоту вже висловлювалися, проте він цим не займався. Хоча при цьому цілком підтримував геліоцентричну модель світу, що тоді було не лише прогресивно, але й достатньо небезпечно.

Однак у Леонардо все ж є проєкт винаходу, без якого дослідження космосу зараз неможливе. Йдеться про скафандр. В оригіналі цей герметичний костюм із подачею повітря крізь труби розроблявся для підводних робіт, зокрема і для диверсій проти ворожих кораблів. Однак він уже мав усі основні елементи, що використовуються космонавтами за межами атмосфери Землі.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Апарат NASA неконтрольовано обертається після пошкодження сонячного вітрила
Що може розповісти про еволюцію світил дослідження зоряного скупчення?
Лід і вогонь: супутник сфотографував найпівденніший вулкан у світі
Астрономи знайшли на небі Темного Вовка
Захоплива панорама: Perseverance вперше побачив кратер Єзеро з висоти
Телескопи James Webb і Hubble вивчили «моторошну» пару галактик
Штучний інтелект навчили розуміти роботи астрономів минулого
Як турбулентність прискорює народження зір
Вихід із космічних перегонів: Boeing шукає покупців для провального Starliner
Два дні до кінця: телескоп NASA впаде на Землю на початку листопада