Просто про складне | Чим цікаве сузір’я Оріона?

Сузір’я Оріона — одне з найвідоміших. Воно є окрасою зимового неба України й інших країн Північної півкулі, адже в цю пору року ввечері підіймається над східним горизонтом і лишається на небі всю ніч. До його складу входить чимало помітних зір. І про кожну з них можна розповісти цікаву історію.

Сузір'я Оріона
Сузір’я Оріона

1. Як знайти на небі сузір’я Оріона?

Сузір’я Оріона — одне з найпомітніших на небесній сфері. Ввечері для того, аби його знайти, треба дивитися прямо на схід, перед світанком — навпаки, на захід. У будь-якому разі шукати треба три достатньо яскравих зорі, що вишикувалися в одну лінію. Це так званий пояс Оріона.

Ще дві пари світил розташовані по обидва боки від неї й формують щось схоже на дві трапеції, з’єднані малими основами. При цьому Кастор та Полукс із сузір’я Близнюків розташовані ліворуч, Альдебаран (α Тільця) — вище, а Велика Ведмедиця — ще далі, за Близнюками.

2. Хто такий Оріон?

Сузір’я Оріона свою сучасну назву отримало у Стародавній Греції. За легендою, назву цій групі світил дав мисливець, який став знаменитим своїми подвигами. Щоправда, версії про те, звідки він узявся, як жив і де помер, різняться.

Проте в усіх них він пов’язаний із богинею Артемідою та богом Посейдоном, які спочатку допомагають йому, а потім насилають нещастя чи навіть вбивають за його агресивність і ненаситність. Також чимало легенд пов’язують його з велетенським скорпіоном, який, згідно з міфами, потім став одним із зодіакальних сузір’їв.

3. Як давно відомо про сузір’я Оріона?

Найцікавіше у сузір’ї Оріона — те, що воно було відоме людям ще в кам’яну добу. Принаймні зображення його зір було викарбувано на кістці мамонта, знайденій у Німеччині 1979 року. Її вік був оцінений фахівцями у 32–38 тис. років.

У текстах стародавніх цивілізацій Оріон був присутній від самого початку. Стародавні єгиптяни вважали його втіленням бога вічного життя Осіріса і шанували як царя зір. Стародавні вавілоняни називали його «Небесним пастухом».

Сузір’я Оріона згадується навіть у Біблії. Там воно відоме як Кесіль. Фахівці пов’язують цю назву з дев’ятим місяцем єврейського календаря.

4. Коли вибухне Бетельгейзе?

Найвідоміша зоря Оріона позначається грецькою літерою α та має власну назву Бетельгейзе. Вона розташована вище за його пояс і трохи лівіше. Це велетенський червоний гігант, світність якого 14 тис. разів більша за сонячну. Радіус його достеменно невідомий, але вважається, що якби помістити цю зорю на місце Сонця, то її зовнішні шари сягнули б орбіти Марса, а може, і Юпітера.

Однак останнім часом Бетельгейзе відома переважно своєю аномальною поведінкою. Кілька років тому вона несподівано почала тьмяніти, але потім повернулася до норми. Це навело вчених на думку, що вона готується спалахнути як наднова.

Дослідження показали, що Бетельгейзе справді перебуває на останніх стадіях свого існування, однак тривати це можуть ще десятки й сотні тисяч років. У будь-якому разі Землі нічого не загрожує, адже цю зорю відділяє від нас 650 світлових років.

5. Що таке пояс Оріона і як далеко від Землі він розташований?

Пояс Оріона — одна з найпомітніших його деталей. У багатьох культурах він має власну назву. Зокрема, в Україні ці три зорі мають назву «косарі». Не всі знають, що кожна з них має ще й власне ім’я: Альнітак, Альнілам та Мінтака.

Із Землі може здатися, що вони розташовані поруч одна з одною та навіть утворюють якусь систему. Проте насправді це не так. Альнітак — важка і дуже гаряча зоря зі світністю у 100 тис. разів більшою за сонячну, що лежить на відстані 1260 світлових років від нас.

Альнілам — блакитний супергігант, світність якого становить від 275 до 537 тис. сонячних. Він віддалений від нас на 1340 світлових років. До Мінтаки, яка за світністю перевищує Сонце у 70–90 тис. разів — приблизно 900 світлових років. Тобто насправді ці світила розділяють десятки світлових років і вони жодним чином не пов’язані одне з одним.

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine