Просто про складне | Чи справді сигнал «Wow!» прислали інопланетяни

Понад 45 років тому радіотелескоп, що належить Університету штату Огайо, вловив дивовижний сигнал, який увійшов в історію як «Wow!». Багато хто розглядає його як доказ можливого існування розумного життя за межами нашої планети. Проте думки науковців щодо нього значно стриманіші.

Хто надіслав сигнал «Wow!»
Хто надіслав сигнал «Wow!»?

1. Що таке сигнал «Wow!»?

15 серпня 1977 року Джері Ейман з Університету Огайо за допомогою радіотелескопа «Велике вухо», що має антену розміром 103×33 м, досліджував зоряне небо на частоті 1420,406 МГц. Вона відповідає випромінюванню нейтрального водню і тому розглядається вченими як найперспективніша для міжзоряної комунікації. Прийняті антеною сигнали мали вигляд стовпчика одиничок, між якими іноді проскакували більші цифри.

Несподівано вчений побачив групу цифр і літер, яка привернула його увагу. Він зрозумів, що має справу з якимось дуже незвичним сигналом, обвів групу символів ручкою і написав поряд «Wow!». Усе скидалося на те, ніби це справді сигнал, отриманий з далекого космосу. Тому протягом багатьох років його наводили як аргумент на користь існування позаземного життя.

2. Яку інформацію він містив?

Як уже можна здогадатися, того самого «Wow!» інопланетяни не вигукували. Дослідники взагалі не цікавилися тим, яку інформацію несли символи. Їхня апаратура реєструвала лише рівень співвідношення чистого сигналу та шуму, тобто випадкових перешкод. Цифри відображали це безрозмірне співвідношення. Після 9 їх замінили буквами. Тобто А — це насправді 10-кратне перевищення, В — 11-кратне і так далі.

Тому послідовність «6EQUJ5», якою ілюструють цей сигнал, не є переданим повідомленням. Це лише один короткий пік випромінювання тривалістю 72 секунди, який з’явився ніби нізвідки й ніколи більше не повторювався.

3. Звідки прийшов сигнал?

Оскільки пік був дуже коротким, застосувати для його підтвердження інші інструменти не було можливості. Тому те, на якій відстані розташоване його джерело, встановити не вдалося. Воно могло бути в 10 км, у 100 а.о. чи в 1000 світлових років від нас. А ось напрямок вчені змогли визначити надзвичайно точно.

Сигнал «Wow!» прийшов до нас із сузір’я Стрільця, з району, що лежить недалеко від напрямку на ядро Чумацького Шляху, де густина галактичних об’єктів дуже висока. Значно пізніше дослідники використали каталог телескопа Gaia і знайшли 15 можливих зір, від яких могли прийти радіохвилі. Найперспективнішою з них є 2MASS 19281982-264012, розташована на відстані 1800 світлових років.

4. Як учені все це пояснюють?

Науковці висловлюють різні версії щодо того, чим був сигнал «Wow!», і повідомлення від інопланетян — не найпопулярніша серед них. Сам Ейман висував припущення, що це був сигнал самого радіотелескопа, «віддзеркалений» від якогось об’єкта поблизу Землі.

2005 року було відкрито дві короткоперіодичні комети — 266P/Christensen і P/2008 Y2. Аналіз їхніх орбіт показав, що в день отримання сигналу вони перебували в сузір’ї Стрільця, а отже, саме від них і могли надійти радіохвилі. Щоправда, це припущення є достатньо сумнівним, адже надалі потужне випромінювання цих об’єктів на даній частоті ніколи не спостерігалося.

5. Чи намагалися знайти сигнал потім?

Сигнал у тому місці, де його зареєструвало «Велике вухо», після 1977 року неодноразово намагалися знайти різні радіотелескопи. Востаннє це відбувалося у 2022-му. Тоді дослідили всі 15 основних кандидатів на роль його джерела. Проте жодного достатньо потужного сигналу від них так і не отримали. Також немає відомостей щодо наявності там хоч якихось екзопланет.

Вчені визнають, що якби в околицях досліджених зір було якесь джерело штучного випромінювання, за всі ці роки ми б із великою ймовірністю «почули» його принаймні ще один раз. Хоча є припущення, що насправді сигнал прийшов з космічного корабля, який швидко рухався. Тому шукати його треба вже в абсолютно іншому місці…

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Всесвіт на межі розуміння: темна енергія та загадка нескінченного розширення
Падіння астероїдів на мертві зорі: загадковим сигналам із космосу знайшли пояснення
Японський супутник-прибиральник наблизився на 15 метрів до космічного сміття
Вчені побачили аналог молодого Чумацького Шляху в ранньому Всесвіті
Квантовий процесор Google Willow виконує обчислення у паралельних Всесвітах
Місячна коаліція на 50 країн: Панама та Австрія приєдналися до Угод Артеміди
Розслідування марсіанської авіакатастрофи: що згубило вертоліт Ingenuity
Біля іншої зорі знайшли теплий сатурн
Тепла та сонячна погода на Марсі загрожує колонізації планети
Проєкт OPAL: NASA розсекретила результати 10-річного дослідження планет-гігантів